Gebelik Öncesi Danışma Ankara

  Gebelik öncesi danışma Ankara, gebe kalma, gebelik ve doğum gibi süreçlerin planlanmasına, bu süreçlerde ebeveynlerin gerektiği gibi desteklenmesine olanak sağlayan, özel bir uygulamadır. Gebeliğin gidişatını, gebelik sürecinde ise anne adayının ve bebeğin sağlığını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin önemli bir kısmı anne adayının genel sağlık durumu ile ilgilidir. Eğer bu bahsi geçen faktörler, gebelik öncesinde belirlenebilir ve kontrol altına alınabilirse gebeliğin sağlıklı bir doğum ile sonuçlanma ihtimali de önemli derecede artar. Gebelik öncesi danışmanlık uygulaması da bu amaç doğrultusunda yapılmaktadır.

  Gebelik öncesi danışmanlık uygulaması sayesinde kadın doğum uzmanı, anne adayının genel sağlık durumu üzerine inceleme ve araştırma çalışmaları yürütebilir. Gebe kalma ve gebelik planlama sürecini yöneterek, ebeveynlerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesini sağlayabilir. Bu uygulamanın devamında ise genellikle gebelik takibi uygulaması gerçekleştirilir. Yazımızın devamında ‘’Gebelik öncesi danışmanlık nedir?’’, ‘’Gebelik öncesi danışmanlığın faydaları nelerdir?’’, ‘’Gebelik planlaması nasıl yapılır?’’ ve ‘’Gebelik öncesi danışma neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara gebelik öncesi danışma hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gebelik Öncesi Danışma Nedir?

  Gebelik öncesi danışma, gebelik sürecinin ideal bir şekilde başlayabilmesi ve sağlıklı bir şekilde devam ederek, doğumun gerçekleşebilmesi için yapılan özel bir kadın doğum uygulamasıdır. Gebelik öncesi danışmanlığa çoğu zaman gebelik gerçekleştikten sonra gebelik takibi uygulaması ile devam edilmektedir. Gebelik öncesi danışma hizmeti sayesinde gebelik sürecini ve gebe kalma aşamalarını etkileyebilecek olumsuz faktörler belirlenebilir. Daha sonra ise bu faktörleri ortadan kaldırmaya veya kontrol altına almaya yönelik tıbbi uygulamalar gerçekleştirilebilir. Böylece gebelik sürecinin çok daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesi sağlanabilir.

  Gebelik Planlaması Nedir?

  Gebelik planlaması, çiftin hem psikolojik hem de fiziksel olarak gebelik sürecine hazırlanabilmesi, gebeliğin en ideal şekilde başlayıp devam edebilmesi için yapılan uygulamadır. Bu uygulama genellikle gebelik öncesi danışma hizmeti kapsamında yapılmaktadır. Gebelik planlaması kapsamında, gebe kalma denemelerinin ne zaman başlayacağı, hangi tarihlerde gebe kalma ihtimalinin daha fazla olacağı gibi hesaplamalar yapılabilmektedir.

  Gebelik Öncesi Danışma Neden Yapılır?

  Gebelik öncesi danışma hizmeti şu gibi nedenlerle yapılabilir:

  • Hem anne adayının hem de baba adayının gebeliğe psikolojik olarak hazır hissedip hissetmediklerini değerlendirmek, bu süreçte çifte destek olmak.
  • Anne adayının sahip olabileceği kronik hastalıklar üzerine araştırma çalışmaları yürütmek. 
  • Anne adayının bir hastalığı varsa bu hastalığı tedavi etmeye veya kontrol altına almaya yönelik çalışmalar yürütmek.
  • Çiftlerin isteklerini ve taleplerini değerlendirerek gebelik için uygun zaman aralıkları belirlemek.
  • Sonrasında devam eden Gebelik Takibi uygulaması ile gebeliğin gidişatını değerlendirmek ve doğumun ideal bir şekilde gerçekleşebilmesi için çeşitli önlemler almak.

  Gebelik öncesi danışma bu gibi amaçlarla yapılabilmektedir.

  Gebelik Öncesi Danışma Kimlere Yapılır?

  Gebelik öncesi danışma herkese uygulanabilen bir işlemdir. Bu uygulama için bireyin veya çiftin özel olarak bir hastalığa sahip olmasına gerek yoktur. Bununla birlikte gebe kalmakta güçlük çeken, gebelik süreci hakkında ne yapacağını bilmeyen, daha önce riskli gebelik geçirmiş veya düşük yapmış olan çiftlere özel olarak tavsiye edilmektedir.

  Gebelik Öncesi Danışma Ne Zaman Yapılır?

  Gebelik öncesi danışma uygulaması genellikle çiftler, gebe kalmayı planlamadan yaklaşık 3 ay önce başlamalıdır. Böylece gerekli test ve kontrol çalışmaları gerçekleştirilebilir, eğer gebelik için risk oluşturabilecek bir sağlık sorunu varsa bu sağlık sorununu kontrol altına almaya veya tamamen tedavi etmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilebilir.

  Gebelik Öncesi Danışmanın Faydaları Nelerdir?

  Gebelik öncesi danışmanlığın faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Gebelik sürecini etkileyebilecek sağlık sorunları erkenden tespit edilebilir.
  • Gebeliğin daha ideal bir şekilde başlaması ve devam etmesi sağlanabilir.
  • Sürece eşlik eden gebelik takibi gibi uygulamalar sayesinde gebelik sürecinde hem anne adayının hem de bebeğin sağlık durumu düzenli aralıklarla araştırılabilir.
  • Gebelik sürecini zorlaştırabilecek veya riske atabilecek durumlara, gebelik öncesinde müdahale edilebilir.

  Gebelik öncesi danışmanlığın avantajları ve faydaları bu şekilde sıralanabilir.

  Gebelik Öncesi Danışma Nasıl Yapılır?

  Gebelik öncesi danışma hizmeti kapsamında pek çok uygulama gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalar arasında anne adayının sahip olabileceği rahatsızlıkları tespit etmek amacıyla yapılan testler ve görüntüleme uygulamaları yer alır. Aynı şekilde gebelik ve doğum süreci hakkında çiftler bilgilendirilebilir. 

  Ankara Gebelik Öncesi Danışma Fiyatları 2023

  Ankara gebelik öncesi danışmanlık fiyatları ve gebelik planlaması fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button