Adet Düzensizliği Tedavisi Ankara

  Adet düzensizliği tedavisi Ankara, menstrüel döngünün ideal aralıkta gerçekleşebilmesi ve adet düzensizliğine yol açan rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilen, tedavi uygulamalarıdır. Kız çocuklarının yumurtalıklarında, milyonlarca yumurta hücresi bulunur. Her ay bu hücrelerden birkaç tanesi, ergenliğe girilmesi ile birlikte adet döngüsü kapsamında olgunlaşır. Döllenmenin gerçekleşmediği durumlarda ise bir miktar kanama ile birlikte bireyin vücudundan atılırlar. Bu durum menstrüel döngü veya adet döngüsü olarak bilinir.

  Adet döngüsü, ergenliğin başlamasından menopoza girilene kadar devam eden, bireyin hem sağlığı hem de doğurganlığı için son derece önemli olan bir döngüdür. Bu döngüde meydana gelen düzensizlikler başta kısırlık olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Adet düzensizliği tedavisi hem adet düzeninin yeniden kurulması hem de adet düzensizliğine eşlik eden şikayetlerin ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilir. Yazımızın devamında ‘’Regl düzensizliği tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Neden adet olmuyorum?’’, ‘’Adet düzensizliği kısırlık yapar mı?’’ ve ‘’Adet düzensizliği tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara adet düzensizliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet düzensizliği, adet kanamalarının düzeninde ve uzunluğunda meydana gelen bozukluklardır. Bu durum, pek çok kadın hastalığının en önemli belirtilerinden biridir. Bununla birlikte herhangi bir hastalık söz konusu olmadan da ortaya çıkması mümkündür. Adet düzensizliği, halk arasında regl düzensizliği gibi isimlerle de bilinir. Bireyin gebe kalmasını güçleştirir. Adet düzensizliğine farklı şikayetler de eşlik edebilir. Bu şikayetler arasında en sık rastlanılanları anksiyete, huzursuzluk hali, karın ağrısı ve tüylenmedir. Adet düzensizliğine yol açan etmenlerin ortadan kaldırılması ile hem bu şikayetler hem de adet düzensizliği giderilebilir.

  Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Adet düzensizliği nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Hormon dengesizliği.
  • Çeşitli kronik hastalıklar.
  • Tiroid hastalıkları.
  • Çikolata kistleri.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Miyomlar.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • Hava değişimi.
  • Aşırı stres.
  • Bazı ilaçların düzenli kullanımı.
  • Polikistik over sendromu.
  • İlerleyen yaş.
  • Rahim polipleri.

  Regl düzensizliği nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Regl düzensizliğinin sebebi, bu etmenlerden biri veya birden fazlası olabilir.

  Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

  Adet düzensizliğinin en yaygın belirtisi bir adet döngüsünün 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun olmasıdır. Yani adet kanamalarının olması gerekenden çok daha erken veya çok daha geç başlamasıdır. Adet düzensizliği olan bireylerin adet kanamaları da normalden daha kısa veya uzun sürebilir. Eğer bireyin kanaması 2 günden daha az veya 7 günden daha fazla devam ediyorsa adet düzensizliğinden bahsedilebilir. Adet düzensizliğine eşlik eden şikayetler ve belirtiler arasında şiddetli kanama, baş dönmesi, kansızlık, karın bölgesinde kramp ve sürekli yorgun olma hali yer almaktadır. Eğer adet düzensizliği polikistik over sendromu gibi etmenler nedeniyle meydana geliyorsa aşırı kıllanma, ses kalınlaşması ve gebe kalmada güçlük de adet düzensizliğine eşlik edebilir.

  Adet Düzensizliği Kendiliğinden Geçer Mi?

  Adet düzensizliği, ortaya çıkma nedenine bağlı olarak kendi kendine geçebilir. Mesela ilaç kullanımı, aşırı stres ve benzer etmenler sebebiyle meydana gelen adet düzensizliği zamanla kendiliğinden geçebilir. Ancak polikistik over sendromu veya hormon dengesizliği gibi nedenlerden ortaya çıkan adet düzensizliği yalnızca bahsi geçen etmenlerin tedavi edilmesi ile geçer. Bu yüzden adet düzensizliği deneyimleyen bireylerin bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeleri gerekir. Böylece adet düzensizliğinin nedenleri belirlenebilir ve bu nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik özel kadın doğum tedavileri gerçekleştirilebilir.

  Adet Düzensizliği Tehlikeli Mi?

  Adet düzensizliği çoğu zaman tehlikeli değildir. Bununla birlikte uzun süre adet düzensizliği deneyimlemek bireyin sağlığını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Bazı durumlarda ise adet düzensizliği son derece tehlikeli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumlarda da tedavi mutlaka gereklidir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Adet düzensizliği tedavisi, adet düzeni kesin olarak sağlanana veya adet düzensizliğine yol açan hastalık ortadan kaldırılana kadar devam eder. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adet düzensizliği tedavisi genellikle, adet düzeninin yeniden kurulmasını sağlayan hormon içerikli ilaçlarla yapılmaktadır. Bu ilaçlar hormon dengesinin kurulmasına yardım ederek adet düzeninin yeniden kurulmasını sağlamaktadır. Bazı durumlarda adet düzensizliğine yol açan ve rahim gibi organlarda bulunan kitlelerin alınması da tedavi için gerekli olabilmektedir.

  Ankara Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara adet düzensizliği tedavisi fiyatları ve regl düzensizliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button