Normal Doğum Ankara

  Normal doğum Ankara, doğumun herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan, vajinal yoldan gerçekleşmesi ile sonuçlanan doğum şeklidir. Sperm ve yumurta hücresinin, anne adayının fallop tüplerinde bir araya gelmesi ile birlikte döllenme gerçekleşir ve gebelik meydana gelir. Döllenen yumurta, fallop tüplerinde bir süre gelişim gösterir ve daha sonra ise gebelik için hazırlanan rahime yönelir. Burada, kalınlaşmış olan rahim duvarına tutunur ve yaklaşık olarak 9 ay 10 gün boyunca gelişim gösterir. Bu büyüme ve gelişim sürecini ise her şey yolunda gittiği takdirde sağlıklı bir doğum olayı izler.

  Doğum, günümüzde vajinal yolla yani normal doğum olarak ya da cerrahi yolla yani sezaryen doğum olarak gerçekleştirilebilmektedir. Uzmanlar pek çok anne adayına, eğer belirgin bir sağlık sorunu bulunmuyorsa bebeklerini normal doğum ile dünyaya getirmelerini önermektedir. Yazımızın devamında ‘’Normal doğum ne kadar sürer?’’, ‘’Normal doğum aşamaları nelerdir?’’, ‘’Normal doğum sonrası emzirme ne zaman olmalı?’’ ve ‘’Normal doğumun avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara normal doğum uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Normal Doğum Nedir?

  Normal doğum, bebeğin herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, vajinal yolla dünyaya gelmesi durumudur. Normal doğum sırasında, gerek kalınmadıkça herhangi bir cerrahi işleme veya medikal müdahaleye başvurulmaz. Bebeğin, anne adayının sahip olduğu özel bedensel fonksiyonlar yardımı ile, doğal olarak dünyaya gelmesi sağlanır. Normal doğum, gerekmedikçe herhangi bir tıbbi müdahaleye başvurulmadığı için çok daha güvenli ve anne ile bebek arasındaki ilişki için çok daha faydalı bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte doktor ve sağlık ekibi, normal doğum sırasında gerekebilecek her türlü müdahale için hazırdırlar.

  Normal Doğum Neden Yapılır?

  Normal doğum, sezaryen doğum gibi seçenekler öncesinde, bebeklerin dünyaya gelebilmesinin tek yolu olarak karşımıza çıkar. Anne adayının vücudu, doğumu başlatmak ve sağlıklı bir şekilde sürdürmek için özel, biyolojik mekanizmalara sahiptir. Çeşitli hormonlar yardımı ile doğum sancılarını başlatabilir, vajinal kanalın genişlemesini kolaylaştırabilir ve doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilir. Bu yüzden uzmanlar, normal doğumun riskli veya tehlikeli kabul edilmesine neden olan bir sağlık sorunu bulunmuyorsa anne adaylarına, sezaryen doğum yerine normal doğumu tercih etmesini önerirler.

  Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

  Normal doğumun faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Doğum, anne adayının bedensel fonksiyonları yardımı ile gerçekleşir. Dolayısıyla anne adayının vücudu, doğum yaptığının farkına varır ve doğum sonrası süreçler için ideal bir şekilde hazırlanabilir.
  • Doğum sonrası iyileşme süreci çok daha hızlı ve konforludur.
  • Genellikle anestezi işlemine başvurulmadan yapılır, böylece anesteziye bağlı ortaya çıkabilen bazı riskler önlenir.
  • Enfeksiyon gelişme riski çok daha düşüktür.
  • Normal doğum sırasında salgılanan bazı hormonlar sayesinde anne ile bebek arasındaki bağın daha kuvvetli olacağı, bu hormonların emzirme gibi süreçleri kolaylaştıracağı düşünülür.
  • Gerekmedikçe herhangi bir ilaç uygulamasına veya cerrahi müdahaleye başvurulmaz.
  • Anne, doğum sonrası kontrollerin hemen ardından bebeğini emzirebilir.

  Normal doğumun avantajları ve faydaları bu şekilde sıralanabilir. Bu uygulama doğal doğum olarak da bilinir.

  Normal Doğum Ağrılı Mı?

  Anne adayının normal doğum sırasında sancı ve ağrı hissetmesi oldukça yaygın bir durumdur. Bazı bireyler normal doğum sırasında ağrı hissetmemek için çeşitli anestezi uygulamaları talep edebilmektedir. Mesela epidural anestezili normal doğum oldukça yaygın bir doğum şeklidir. Bu uygulama sırasında anne adayı ağrı hissetmemektedir.

  Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü?

  Sezaryen doğum sonrası normal doğum yapmak mümkündür. SSVD olarak bilinen bu uygulama, günümüz şartlarında güvenli bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden daha öncesinde sezaryen doğum yapmış olan anneler, sonraki gebeliklerinde normal doğum yapmak istiyorlarsa doktorlarına danışabilirler.

  Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

  Normal doğumun süresi, anne adayının fiziksel özelliklerine ve gerçekleşen doğumun, normal yollarla gerçekleşen kaçıncı doğumu olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Mesela anne adayının ilk normal doğumunun genellikle 13 ila 15 saat kadar sürmesi beklenir. İkinci normal doğum yaklaşık 7 saat, üçüncü normal doğum ise yaklaşık 4 saat kadar sürer.

  Normal Doğum Nasıl Yapılır?

  Normal doğum, doğum sancılarının başlaması ve rahim ağzının genişlemesi ile birlikte başlar. Bu süreç doğumun ilk aşaması olarak bilinir. Doğumun ilk aşaması, doğumun en uzun süren evresidir. Bu süreçte ortaya çıkan sancılar ve kasılmalar bebeğin doğum kanalına girmesini sağlar. Zaman içerisinde rahim ağzı daha da genişler ve bebek, doktorun anne adayını yönlendirmesi ile güvenli bir şekilde dünyaya gelir. Bu süreçte gerekmedikçe herhangi bir tıbbi müdahaleye başvurulmaz. Normal doğum sonrası bebeğin ilk kontrolleri gerçekleştirilir, daha sonra ise bebek annenin kucağına verilir. Normal doğum yapan anneler genellikle doğumdan bir gün sonra taburcu edilirler.

  Ankara Normal Doğum Fiyatları 2024

  Ankara normal doğum fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button