Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı Ankara, yumurtalıkta oluşan kistlerin tedavisinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Yumurtalık kistinin cerrahi yöntemle alınması kistektomi olarak adlandırılır. Kist, etrafı kist duvarı ile çevrili ve içi sıvı dolu kitleye verilen isimdir. Yumurtalıkların aktif olduğu 20-45 yaş arası yumurtalık kistleri kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Çocuklarda ve ileri yaşlardaki kadınlarda da nadiren de olsa görülebilir. Yumurtalık kistleri iyi ve kötü huylu kistler olarak ikiye ayrılmaktadır.  Yazımızın devamında ”Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?”, ”Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ne kadar sürer?” ve ”Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?” gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kistleri, yumurtalıkları tutan içi sıvı dolu kitlelerdir. Genetik, hormonal ya da gelişimsel bozukluklar sonucu oluşurlar. Yumurtalık kistlerinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır.  Yumurtalık kistleri çoğunlukla belirtisizlerdir. Genellikle yumurtalık kisti tanısı hastanın rutin kontrol için doktora başvurması ile yapılan tetkiklerle konulur. 

  Belirti vermeyen yumurtalık kistleri genellikle kendiliğinden yok olduğundan tedavi gerektirmezler. Yapılan ultrasonografik incelemeler, kan testleri ve fiziki muayene neticesinde hekim kistin sadece takip edilmesine, ilaç tedavisine ya da cerrahi müdahaleye karar verebilir.  

  Yapılan görüntüleme tetkiklerinde kistin büyüklüğü, kistin çeperi, kistin içerisinde bulunan papiller çıkıntılar, nodüler yapılar hekim tarafından incelenir.  Komplike ve solid yapıdaki kistlerin kanserleşme riski yüksek olduğundan cerrahi tedavi gerektirirler. Cerrahi işlem sırasında alınan dokular patalojik incelemeye tabi tutularak kanser saptanması durumunda hastanın yaşı, çocuk isteği gibi durumlara bakılarak işlem sırasında yumurtalıklar ve rahim de kist ile birlikte çıkarılabilir. Patolojik incelemede kistin iyi huylu çıkması durumunda sadece kist alınarak cerrahi müdahale sonlandırılır.

  Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Konur?

  Hasta rutin kontrol için ya da ağrı, aşırı kanama gibi belirtiler sonucu hekime başvurduğunda hekim muayenesi sırasında ultrasonografi ile yumurtalıkların görüntülenmesi sonucu kist teşhis edilir. Hekim, kesin tanı koymak amaçlı kan testleri, doppler, bilgisayarlı tomografi ve laparoskopik inceleme talep edebilir. Bu tetkikler sonucu yumurtalık kistinin kesin tanısı konur ve yumurtalık kisti tedavisi için çalışmalar başlayabilir.

  Yumurtalık Kisti Ameliyat Gerektirir Mi?

  Her yumurtalık kisti cerrahi müdahale gerektirmemektedir. Bazı yumurtalık kistleri 4-6 hafta aralığından kendiliğinden yok olmakta, bazılarını ise ilaç tedavisi ile küçültmek mümkün olmaktadır. Aşağıda sıralanan durumlarda ise yumurtalık kistlerinin tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır.

  • Hasta çocuksa ya da 50 yaşından büyükse.
  • Yumurtalıklarda tespit edilen kistin boyutu 8 cm’den büyük ise
  • Tedavi ve takibe rağmen kistte küçülme olmuyorsa
  • Rutin takiplerde kistin büyüdüğü gözlenmişse
  • Kist şiddetli ağrı, kanama ya da yumurtalıkta dönmeye sebep oluyorsa,
  • Ultrasonografik görüntüleme sırasında kistin kötü huylu olduğu gözlenmişse
  • Hastanın kanser markerlarında artış varsa.

  Hangi Kistlere Kapalı Ameliyat Uygulanabilir?

  Yumurtalıkta cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken kistlerin hangilerinin laparoskopik yani kapalı ameliyat tekniğinin uygulanabileceğine çeşitli kriterlere bakılarak karar verilir. Hekim hastanın yaşına, genel durumuna, kistin içeriğine, büyüklüğüne ve hastanın şikâyetlerine bakarak ameliyatın kapalı olarak yapılmasına karar verebilir. Çok büyük boyutlu ve kanser şüphesi olan kistlerde genellikle laparoskopik cerrahi yerine açık ameliyat tercih edilmektedir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı yumurtalıkta oluşan kistlerin laparoskopik yöntemle çıkarılmasıdır. Kapalı ameliyatta göbek deliği altında kalan bölgede yaklaşık 1 cm’lik küçük bir kesi açılır. Bu kesiden girilerek hastanın karının içi laparoskop adı verilen ve ucunda kamera bulunan bir alet ile görüntülenir. Ardından yine 0,5-1 cm’lik 2-3 kesi daha açılarak bu kesilerden karın içine yerleştirilen özel cerrahi aletler yardımı ile yumurtalıkta bulunan kist çıkartılır. Ameliyatın süresi kistin boyutu, türü, hastanın kilosu, yaşı ve hastada görülebilecek diğer sorunlara bağlı olarak bir ila iki saat arasında değişmektedir.

  Laparoskopik ameliyatta açık ameliyata göre iyileşme süresi çok daha kısadır. Hasta çok daha az ağrı çeker. Ve yumurtalıklara zarar verme riski daha düşüktür. Fakat çok şişman hastalarda, çok büyük kistlerin varlığı durumunda, karın içerisinde aşırı kanama olması halinde ya da kistin kötü huylu olması halinde kapalı ameliyat uygulanmaz.

  İleri dönemlerde herhangi bir problemin oluşmaması için ameliyat ile alınan kistin patolojik incelemesinin yapılması gerekmektedir.

  Kapalı Yumurtalık Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı güvenli bir cerrahi işlem olmasına rağmen her ameliyat gibi bazı riskler barındırabilir. Bunlar anesteziye bağlı riskler, enfeksiyon riski, organ yaralanması şeklinde özetlenebilir. Cerrahın kapalı ameliyat deneyimi çok önemlidir. Deneyimli ellerde bu riskler minimuma iner.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

  Kapalı ameliyat sonrası hasta genellikle 1 gün hastanede kalır. Hasta iki gün sonra ayakta olacak şekilde banyosunu yapabilir. Ameliyat sonrası 10. Günden sonra denize havuza girilebilir. Ameliyat sonrası atılan dikişler aldırmaya gerek olmadan kendiliğinden düşer. Ameliyat sonrasında hastanın bir ay içerisinde adet görmesi beklenir. Ameliyat sonrası lekelenme şeklinde kanamalar görülebilir. Hastaların kontrol muayenesi genellikle 1 hafta ve 40 gün sonra yapılır.

  Ameliyattan sonra 20 gün boyunca hastalar cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Bebek isteyen çiftlerin ameliyat sonrası doktorun tavsiye edeceği bir süre boyunca korunmaları tavsiye edilmektedir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları Fiyatları Ankara

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirildiğinde son derece düşük riskli bir ameliyattır. Ameliyat ücreti hastanın muayenesi sonucu yapılacak işlemler göre değişmektedir. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Doktora Sorun!
  Call Now Button