Menopoz Tedavisi Ankara

  Menopoz tedavisi Ankara, menopoz döneminde ortaya çıkan şikayetleri gidermek, çeşitli sağlık risklerini önlemek ve bireyin hayatını kolaylaştırmak için yapılan tedavilerdir. Menopoz dönemi; kadınların, doğurganlıklarını kaybetmeleri ile birlikte girdikleri süreçtir. Kadınlar, 45 ila 55 yaşları arasında menopoza girerler. Bu yaş kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de hemen hemen bahsettiğimiz aralıktadır. Menopoza giriş ile birlikte kadınlarda birtakım sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu sağlık sorunları arasında basit sıkıntılar olabileceği gibi ciddi hastalıklar da yer alabilmektedir. Çünkü menopoz ile birlikte kadınlarda birtakım hormonal değişiklikler meydana gelir, bu süreçte hormon düzensizliği ve bozukluğu gibi durumlar da görülebilmektedir.

  Hormon düzensizliğine ek olarak ciddi kalp-damar hastalıkları da menopoz sürecine eşlik edebilir. Menopoz döneminde meydana gelen sıkıntılar, kişilerin günlük yaşamını oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Menopoz tedavisi, bu sıkıntıların belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik gerçekleşir. Yazımızın devamında ”Menopoz tedavisi nasıl olur?”, ”Menopoza ne zaman girilir?’, ”Menopoz tedavisi ne kadar sürer?” ve ”Menopoz tehlikeli mi?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Menopoz tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Menopoz Nedir?

  Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile birlikte yumurtlama işlemi son bulur, üreme fonksiyonu kaybedilir ve menopoz olarak ifade edilen döneme girilir. Menopoza giriş yaşı kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de bu yaş, 45 ila 55 arasındadır. Menopoz dönemi sırasında kadınların vücudunda birtakım değişimler meydana gelir. Östrojen gibi kadın sağlığı için çok önemli hormonlar azalmaya başlar. Bu durumlar da bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

  Menopoz dönemi 3 farklı dönem altında incelenir. Bunlar, ‘menopoz öncesi dönem’ manasına gelen ve menopoz belirtilerinin yavaş yavaş görülmeye başladığı premenopoz dönemi; son âdet kanamasının görüldüğü menopoz dönemi ve son olarak da menopoz döneminden bir yıl sonrasını ifade eden postmenopoz dönemidir.

  Erken Menopoz Nedir?

  Erken menopoz, 45 yaşından daha genç kadınların, birtakım sebeplerden menopoz dönemine girmesidir. Erken menopoz her 10 kadından 1’inde görülebilmektedir. Erken menopozun bir türü olan erken over yetmezliğinde ise hastalar 40 yaşından önce menopoza girebilirler.

  Menopoz Yaşı Kaçtır?

  Menopoz yaşı dünya genelinde 45 ila 55 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye’de ise ortalama menopoz yaşı hemen hemen 46 ila 48 yaşları arasındadır. Menopoz yaşı kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de 45 ila 55 yaşları arasında gerçekleşmesi beklenir. Daha erken veya daha geç menopoza giren kadınlar, birtakım sağlık sorunlarına sahip olabilirler. Bu yüzden menopoz yaşına yaklaşan kadınlara düzenli jinekolojik muayene önerilmektedir.

  Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Menopoz öncesi ve menopoz sırasında hastalarda birtakım belirtiler meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Menopoz belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Âdet döngüsünde aksaklık, düzensizlik veya âdet kanamalarının tamamen kesilmesi.
  • Sıcak basması hissi, hararet ve terleme.
  • Anksiyete ve sinir, bunlara bağlı uyku düzensizliği.
  • Kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları.
  • Kontrolsüz kilo alımı.
  • Sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi durumlar.
  • Libido düşüklüğü, cinsel istekte azalma.
  • Üreme organlarında birtakım yapısal değişiklikler.

  Menopoz belirtilerinin rahatsız edici boyutlara ulaşıp günlük yaşamı etkilemeye başladığı durumlarda hastalar, bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı ile görüşerek tedavi olabilirler.

  Menopoz Nasıl Anlaşılır?

  Âdet kanamaları seyrekleşen ve sıcak basma hissi gibi belirtiler deneyimleyen kadınlar menopozdan şüphe edebilirler. Menopozun kesin olarak teşhis edilebilmesi için kanda yer alan birtakım maddelerin ölçümü yapılmalıdır. Bu da ancak bir doktor muayenesi sonrasında mümkün olabilir. Menopoz dönemine giren kadınlarda birtakım rahatsız edici belirtiler görülmeye başlanabilir, bu belirtiler hastaların günlük yaşamını etkilemeye başladıklarında tedavi edilmelidirler.

  Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Menopoz dönemi ile birlikte, kadınların vücudunda koruyucu ve düzenleyici görevleri olan östrojen gibi hormonlar düşüşe geçmeye başlar. Bu hormonlardaki azalma, kadınlarda birtakım şikâyetlere sebep olabilir. Özellikle kalp-damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklar, menopoz döneminde daha sık görülebilmektedir. Hormon seviyesindeki azalmaları durdurabilmek ve normal seviyelere çekebilmek için Hormon Replasman Tedavisi denilen bir tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi sayesinde, hastalara dışarıdan hormon takviyesi yapılır. Böylece östrojen ve progesteron gibi hormonlarda meydana gelen düşüşler durdurulur, hastalar da şikâyetlerinden kurtulmuş olurlar. Hormon Replasman Tedavisi, her hasta için özel olarak planlanır. Bu tedaviden önce birtakım testler ve muayeneler gerçekleşir. Bu testler ve muayeneler sırasında elde edilen bulgular ışığında tedavi süreci özenle planlanır. 

  Menopoz Tedavisi Fiyatları Ankara

  Menopoz dönemi sırasında kadınların vücudunda birtakım hormonal ve fizyolojik değişimler meydana gelir. Bu değişimler kadınların psikolojilerini, bedenlerini ve günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu değişimlerin önlenebilmeleri ve kadınların daha sağlıklı bir yaşantıya sahip olabilmeleri için menopoz tedavisi gerekebilmektedir. Menopoz tedavisi, Hormon Replasman Tedavisi gibi oldukça modern ve etkili yöntemlerle sağlanır. Tedavi sırasında gerçekleşen birtakım işlemler kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için menopoz tedavisi fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir.

  Ankara Hormon Replasman Tedavisi fiyatları ve menopoz tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button