Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara

  Yumurtalık kisti tedavisi Ankara, yeni yumurtalık kistlerinin oluşumunu önlemek ve var olan kistleri almak amacıyla yapılan, medikal veya cerrahi uygulamalardır. Tıp dilinde over kisti olarak da bilinen yumurtalık kistleri, yumurtalıklarda meydana gelen içi yağ ve su dolu keseciklerdir. Yumurtalık kistleri genellikle iyi huyludur ve belirti vermezler. Bazı durumlarda, yumurtalıklarda meydana geldikleri bölgeye ve büyüklüklerine göre rahatsız edici şikâyetlere sebep olabilirler. Bu şikâyetler arasında ağrılı, uzun ve düzensiz âdet kanamaları yer alabilir. Yumurtalık kistleri, bazı hastalarda kısırlık gibi ciddi sorunlara yol açabilir veya kötü huylu kitleler haline gelebilirler. Yumurtalık kisti tedavisi, bahsettiğimiz keseciklerin düzenli doktor kontrolü ile takip edilmesi ve gerektiği durumlarda cerrahi operasyonlar yardımıyla alınması şeklinde sağlanır. Yazımızın devamında ”Yumurtalık kisti tedavisi Ankara nasıl yapılır?”, ”Yumurtalık kisti ameliyatı Ankara nasıl yapılır?” ve ”Yumurtalık kisti ameliyatı ne kadar sürer?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara yumurtalık kisti tedavisi ve yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalıklar kadın üreme sisteminin çok önemli bir parçasıdır ve normal şartlarda her kadında iki adet yumurtalık bulunur. Hemen hemen bozuk para büyüklüğünde olan yumurtalıklar, folikül adı verilen küçük keseciklere ev sahipliği yaparlar. Bu kesecikler her ay çatlayarak yumurta hücrelerinin ortaya çıkmasını sağlarlar. Hormon düzensizliği gibi bazı sebeplerden foliküller çatlamayabilir. Çatlamayan foliküller zaman içerisinde sertleşir ve kiste dönüşürler. İşte yumurtalık kisti olarak bildiğimiz oluşumlar bunlardır. Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler. Bu sebepten rutin bir jinekoloji muayenesi sırasında fark edilmeleri olasıdır. Genelde iyi huylu yapıda olsalar da bazı durumlarda kontrolsüzce büyüyerek kişinin yaşam kalitesini düşüren belirtilere yol açabilirler.

  Yumurtalık Kisti Ankara Neden Olur?

  Yumurtalık kistlerinin tam olarak hangi sebeplerle meydana geldiği bilinmemektedir. Ancak hormon dengesinde yaşanan düzensizliklerin, genetik faktörlerin ve kişinin yaşının yumurtalık kisti oluşumu ile dolaylı yoldan bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri, kistin; türüne, büyüklüğüne ve yerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu zaman belirti vermeden ilerleyen yumurtalık kistleri, bazı durumlarda şu gibi şikâyetlere sebep olabilirler:

  • Bel, kasık ve karın gibi bölgelerde şiddetli ağrı.
  • Hazımsızlık ve şişkinlik hissi.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
  • Normalden uzun süren, ağrılı ve düzensiz âdet kanamaları.

  Daha önce de belirttiğimiz gibi bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yumurtalık kistinin sebep olduğu şikâyetlerden kurtulabilmek için doktor muayenesi ve tedavisi şarttır.

  Yumurtalık Kisti Türleri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri, yumurtalıklarda yer alan foliküllerin çatlamayarak kistleşmesi sonucu meydana gelirler. Bu kistler yapılarına göre iki farklı grup altında incelenmektedir.

  • Fonksiyonel Kistler: Çoğunlukla zararsız olan bu kistler, yumurtlama döneminde kadınlarda meydana gelen zararsız keseciklerdir. Tedavileri için çoğu zaman düzenli doktor kontrolü yeterli olur, nadiren ilaç tedavisi de gerekebilir.
  • Patolojik Kistler: Patolojik kistler; ağrılı ve düzensiz âdet kanamalarına sebep olabilen, zararlı kitlelerdir. Kontrolsüzce büyümeleri ve kötü huylu kitlelere dönüşebilmeleri riski sebebiyle düzenli olarak takipleri yapılmalıdır. Gerektiği durumlarda cerrahi operasyon ile yumurtalıklardan alınabilirler.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler, bu sebepten genelde rutin olarak gidilen doktor muayeneleri sırasında teşhis edilirler. Belirti vermeyen yumurtalık kistlerinin tedavisinde düzenli doktor kontrolü yeterli olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu kistler, âdet düzensizliği ve şiddetli âdet kanamalarına yol açabilir, gebe kalmada güçlük gibi ciddi sorunlara sebep olabilirler. Bu durumda hastalar, doktorlarının onlar için özenle seçtiği tedavi yöntemi ile sağlıklarına kavuşabilirler. Tedavi yönteminin hastaya en uygun şekilde kararlaştırılabilmesi için detaylı bir doktor muayenesi gereklidir. 

  Kistlerin boyutuna ve kişide sebep oldukları şikâyetlere göre ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi tercih edilebilir.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti ameliyatı kişiye özel olarak planlanan bir tedavi sürecidir. Bu süreç, muayeneler sırasında elde edilen bulgular doğrultusunda hastanın şikâyetlerine ve ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanır. Yumurtalık kisti ameliyatı açık cerrahi yöntemler ve kapalı cerrahi yöntemler olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, diğer yöntemlere kıyasla çok daha konforlu ve modern bir tekniktir.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı boyunca hasta anestezi altında olduğu için hiçbir işlemi hissetmez. İlk olarak hastanın karın bölgesine boyutları, çoğu zaman 1 santimetreyi bile bulmayan kesiler atılır. Bu kesiler yardımıyla laparoskop isimli cihazın mikrokamerası, hastanın yumurtalıklarına yerleştirilir. Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı olarak da bilinen bu işlemde, hastanın karnına büyük kesiler atılmadan yumurtalıkların anlık olarak görüntülenmesi sağlanır. Bu kamera sayesinde yeri kesin olarak belirlenen yumurtalık kisti, hastanın yumurtalıklarından alınır. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatından sonra hastalar, 1 ila 2 gün boyunca hastanede gözlem altında tutulurlar. Bu süre boyunca hastanın tansiyon gibi vital bulguları düzenli olarak kontrol edilir, doktor takibi yapılır. Hastanın iyileşme sürecine iyi bir başlangıç yapabilmesi için tüm imkanlar sevkedilir.

  Ankara Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 2024

  Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermeyen keseciklerdir. Ancak kontrolsüzce büyüdükleri durumlarda düzensiz ve ağrılı âdet kanamalarına yol açabilir, kişinin hayat kalitesini oldukça düşürebilirler. Böyle bir durumda yumurtalık kisti tedavisi, kişinin şikâyetlerini sonlandırabilir ve daha sağlıklı bir hayata kavuşmasına olanak sağlayabilir. Yumurtalık kisti tedavisi kişiye özel hazırlanan bir tedavi programı olduğu için fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir. Ankara yumurtalık kisti tedavisi fiyatları 2024 ve yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Doktora Sorun!
  Call Now Button