Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Ankara

  Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi Ankara, vajinal enfeksiyonların yol açtığı kaşıntı ve anormal akıntı şikayetlerini gidermek amacıyla yapılan uygulamalardır. Vajina, kendi içerisinde özel bir bakteri ekosistemine sahiptir. Bu bakterilerin önemli bir kısmı vücut için yararlıdır. Vajinanın diğer zararlı bakterilerden korunmasını ve vajina içerisinin belli bir pH düzeyinde kalmasını sağlarlar. Ancak bazı durumlarda gerek cinsel ilişki gerekse de başka bulaşım yolları ile bölgeye zararlı mikroorganizmalar gelebilir. Bu mikroorganizmalar, zaman içerisinde çoğalabilir ve bölgede enfeksiyon oluşumuna neden olabilirler.

  Bu da vajinanın anormal akıntılar meydana getirmesi ve kaşınması ile sonuçlanabilir. Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, bahsi geçen enfeksiyonların sonlandırılması; vajinal akıntı ve vajinal kaşıntı gibi şikayetlerin ortadan kaldırılması için yapılır. Böylece bireyi genital bölge sağlığı korunabilir. Yazımızın devamında ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Vajinal kaşıntı ve akıntı tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Vajinal enfeksiyonlar neden olur?’’ ve ‘’Vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinal kaşıntı ve vajinal akıntı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinal Akıntı Nedir?

  Vajinal akıntı, vajina içerisinden salgılanan ve normal şartlarda vajinanın güvenli ve temiz kalmasını sağlayan sıvıdır. Anormal vajinal akıntılar ise genellikle vajinada ortaya çıkan enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelirler. Normal vajinal akıntılar kokusuz ve genellikle şeffaf bir yapıya sahipken anormal vajinal akıntılar ise sarı ila yeşil tonlarında, kötü kokulu akıntılardır. Vajina enfeksiyonu sonucu meydana gelen anormal vajinal akıntılara çoğu zaman vajina kaşıntısı da eşlik eder. 

  Vajinal Akıntı Neden Olur?

  Anormal vajinal akıntılar genellikle vajina içerisinde, zararlı bir patojen nedeniyle meydana gelen enfeksiyonlar sonucu oluşur. Vajina içerisinde üreyen bakteriler, mantarlar veya virüsler, vajinanın doğal florasını bozarlar. Buna bağlı olarak ise kötü kokulu, sarı ve yeşil tonlarında vajinal akıntılar meydana gelir. Vajinal duş, önerilmeyen kozmetik ürünlerin kullanımı ve ikincil bazı hastalıklar da vajina enfeksiyonu riskini arttırabilir ve dolayısıyla da anormal vajinal akıntılara neden olabilir.

  Anormal Vajina Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

  Anormal vajinal akıntı belirtileri arasında en sık rastlanılanları kötü kokulu ve her zaman karşılaşılan tarzda bir renge sahip olmayan vajinal akıntılardır. Anormal vajinal akıntılar genellikle çürük balığı andıran bir kokuya sahiptirler. Sarı veya yeşil tonlarında olabilirler. Anormal vajinal akıntıların bir diğer yaygın belirtisi ise son derece rahatsız edici boyutlara ulaşabilen vajinal kaşıntı şikayetidir.

  Vajinal Kaşıntı Nedir?

  Vajinal kaşıntı, vajina bölgesinde meydana gelen alerjik bir durum veya enfeksiyon sonucu oluşan, son derece rahatsız edici olabilen bir şikayettir. Bu şikayete çoğu zaman anormal vajinal akıntılar da eşlik etmektedir. Vajina kaşıntısı, vajinadaki enfeksiyon devam ettiği sürece bireyi rahatsız etmeye devam edebilir. Vajinal enfeksiyonun son bulması ile birlikte vajinal kaşıntı şikayeti de son bulur.

  Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

  Vajinal kaşıntı şikayetinin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en sık rastlanılanı; mantar, virüs veya bakteri gibi zararlı mikroorganizmalar sebebiyle ortaya çıkan vajina enfeksiyonlarıdır. Bununla birlikte şu gibi nedenlerle de vajina kaşıntısı meydana gelebilir:

  • Aşırı stres.
  • Alerjik reaksiyonlar.
  • Önerilmeyen bakım ürünlerinin veya kozmetik malzemelerinin kullanımı.
  • Vajinal duş.
  • Vulva kanseri.
  • Çeşitli cilt hastalıkları.
  • Cilt bölgesinin tahriş edici bir maddeye maruz kalması.

  Vajinal kaşıntı nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Vajinal kaşıntı şikayetine sahip olan bireylere, bu belirtinin hangi nedenden ortaya çıktığının belirlenebilmesi ve tedavinin mümkün olabilmesi için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri tavsiye edilir.

  Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Olur?

  Vajinal akıntı tedavisi sırasında ilk olarak vajinal akıntıya yol açan etmenler değerlendirilir. Eğer vajinal akıntı, bir enfeksiyon sonucu çıkıyorsa bu enfeksiyona yol açan patojenin türü araştırılır. Vajinal enfeksiyonun sebebi mantarlar ise antifungal ilaçlar, bakteriler ise de antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Böylece vajinal akıntı şikayeti ortadan kaldırılır. 

  Vajinal Kaşıntı Tedavisi Nasıl Olur?

  Vajinal kaşıntı, aynı vajinal akıntı şikayeti gibi genellikle vajinal enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden tedavisinde, vajinal enfeksiyonları ortadan kaldırmak amacıyla reçete edilen özel ilaçlar kullanılır. Birtakım yaşam tarzı değişiklikleri de tedavi sürecine eşlik edebilir.

  Ankara Vajinal Akıntı Tedavisi ve Vajinal Kaşıntı Tedavisi

  Ankara vajinal akıntı tedavisi fiyatları ve vajina kaşıntısı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button