Vajinal Sarkma Tedavisi Ankara

  Vajinal sarkma tedavisi Ankara, pelvik bölgede yer alan rahim, vajinanın bir bölümü ve idrar kesesi gibi organların vajinadan sarktığı durumlarda; sarkmayı gidermek ve hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmak amacıyla yapılan tedavi uygulamasıdır. Pelvik bölgede, bireyin boşaltım sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemi için son derece önemli olan pek çok doku ve organ yer alır. Bu bölgede yer alan bazı organlar, onları çevreleyen dokuların yıpranması ve görevlerini gerektiği gibi yerine getirememesi gibi sebeplerden sarkabilirler. Bu sarkma, ilerleyen dönemlerde organın vajinadan görünecek kadar yer değiştirmesi ile sonuçlanabilir.

  Vajinal sarkma olarak bilinen bu durumlar hem yol açtıkları görünüm sebebiyle hem de bireyin deneyimlediği şikayetler nedeniyle tedavi edilmelidir. Vajinal sarkma tedavisi, sarkmanın boyutuna göre gerçekleşen, özel önleme ve tedavi uygulamaları içerir. Bu tedaviler kişiye özel olarak yapılır. Yazımızın devamında ‘’Vajinal sarkma tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinal sarkma tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Vajinal sarkma ameliyatı ne kadar sürer?’’ ve ‘’Vajinal sarkma belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinal sarkma tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinal Sarkma Nedir?

  Vajinal sarkma, kadınların pelvik bölgesinde yer alan önemli organların, çeşitli nedenlerden vajina bölgesine doğru sarkmaya uğramasıdır. Bu sarkma, ilerleyen zamanlarda organın vajina dışından görünecek ölçüde sarkmasıyla sonuçlanabilir. Vajinal sarkmalarda, sarkmaya uğrayan doku veya organın türüne göre birtakım tehlikeli ve rahatsız edici şikayetler deneyimlenir. Vajinal sarkma tedavisi sayesinde hem bu şikayetleri ortadan kaldırmak hem de vajinal sarkmaya son vermek mümkün olmaktadır.

  Vajinal Sarkma Neden Olur?

  Vajinal sarkmanın en önemli nedeni, pelvik bölgede yer alan kas ve bağ dokularının zaman içerisinde yıpranmasıdır. Bu yıpranma pek çok farklı nedenden meydana gelebilmektedir. Bu nedenlerin başında yaşlanma, zorlu veya çoğul doğumlar, geçirilmiş ameliyatlar ve çeşitli kronik hastalıklar yer almaktadır. Vajinal sarkma, sarkmaya uğrayan bölgenin veya organın türüne göre birtakım farklı nedenler sonucu da meydana gelebilmektedir.

  Vajinal Sarkma Belirtileri Nelerdir?

  Vajinal sarkma belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sarkmaya uğrayan bölgenin, zaman içerisinde vajinadan sarkması ve dışarıdan görünür bir hal alması.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
  • Pelvis civarında basınç hissi.
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları.
  • Öksürme, hapşırma veya ıkınma sırasında idrar kaçırma.
  • Anormal vajinal kanamalar.
  • Vajina girişinde yumru hissi.

  Vajinal sarkma belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Vajinal sarkma, çoğu zaman kadınlarda herhangi bir belirtiye yol açmaz. Ancak sarkma sorunu tedavi edilmezse zaman içerisinde ilerleyebilir ve yukarıda bahsettiğimiz tarzda şikayetlere yol açabilir.

  Vajinal Sarkma Kaç Yaşında Olur?

  Rahim sarkması, mesane sarkması ve vajina sarkması gibi durumlar genellikle 55 yaş üstü kadınlarda meydana gelmektedir. Bununla birlikte daha erken yaştaki kadınlarda da vajinal sarkma sorunu meydana gelebilmektedir. Çoğu kadın, erken dönemlerde herhangi bir şikayet deneyimlemediği için sarkmanın farkına varmamaktadır veya sarkma sorununu ihmal etmektedir. Bu yüzden, histerektomi gibi operasyonların önlenebilmesi ve tedavinin erkenden gerçekleşebilmesi için kadınlara, vajinal sarkma durumunda mutlaka bir kadın doğum doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir.

  Vajinal Sarkma Tehlikeli Mi?

  Vajinal sarkma, erken dönemlerde fark edildiği ve tedavi çalışmalarının hızlıca başladığı durumlarda tehlikeli değildir. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde bireyi ciddi ölçüde rahatsız edebilir ve zorlu tedavi uygulamaları gerektirebilir.

  Vajinal Sarkma Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Vajinal sarkma tedavi edilmediği takdirde ilerleme gösterir. İdeal konumunu kaybeden doku bölgesi veya organ vajina dışına doğru sarkar. Bu da kişinin günlük yaşamını ciddi ölçüde etkiler. Bireyin cinsel hayatı da vajinal sarkma sorunundan olumsuz etkilenir.

  Vajinal Sarkma Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Vajinal sarkma tedavisi, tedavinin hangi uygulama ile yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Mesela rahim sarkması durumunda tercih edilen histerektomi ameliyatı yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanır.

  Vajinal Sarkma Tedavisi Nasıl Olur?

  Vajinal sarkma tedavisi sarkmaya uğrayan bölgenin türüne ve bireyin gelecek planlarına göre değişiklik gösterebilir. Eğer sarkmanın boyutu azsa doktor tedavi sürecini düzenli kontrol ve çeşitli egzersizlerle sınırlayabilir. Ancak sarkma rahatsız edici boyuttaysa bahsi geçen organı ideal konumuna döndürmeye veya rahim sarkması durumunda olduğu gibi bahsi geçen organı almaya yönelik cerrahi operasyonlar gerçekleştirilebilir.

  Ankara Vajinal Sarkma Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara vajinal sarkma tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button