Vajinal Histerektomi Ankara

  Vajinal histerektomi Ankara, rahmin vajina üzerine atılan özel bir cerrahi kesi yardımıyla alınması amacıyla gerçekleştirilen operasyondur. Rahim, dişi üreme sisteminin fonksiyonları ve bireyin genel sağlığı için önemli olan bir organdır. Bu organ, özellikle de adet döngüsü kapsamında sıkça değişime uğrar. Gerek bu tekrarlayan değişim süreci gerekse de genetik veya gelişimsel faktörler, zaman içerisinde rahimde bazı hastalıkların görülmesine neden olabilir. Bu hastalıkların bazıları ilaçlar ve özel cerrahi teknikler yardımı ile tedavi edilebilir. Bazılarının ise tedavi edilebilmesi veya yayılmalarının önlenmesi için daha radikal tedavilere ihtiyaç duyulur.

  Histerektomi ameliyatı da bu tedavilerden biridir. Vajinal histerektomi ameliyatı, rahmin tamamının veya bir kısmının alınması amacıyla gerçekleştirilen, gelişmiş bir operasyondur. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat sayesinde rahim, bölgedeki diğer doku ve organlara zarar vermeden alınabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Vajinal histerektomi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinal histerektomi ne kadar sürer?’’, ‘’Vajinal histerektomi hangi durumlarda yapılır?’’ ve ‘’Vajinal histerektomi sonrası bakım nasıl olmalı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinal histerektomi ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Vajinal Histerektomi Nedir?

  Vajinal histerektomi, açık histerektomi ameliyatlarına ve laparoskopik histerektomiye kıyasla çok daha avantajlı bir rahim alma ameliyatıdır. Bu yöntemde rahim vajinanın üst kısmından açılan bir kesiden çıkartılır. Rahmi yerinde tutan bağlar vajina içerisinden yerleştirilen özel aletlerle kesilerek rahim bulunduğu yerden çıkarılır. Sonrasında açılan kesiler onarılır.  Hastanın görünen dokularında ve cildinde herhangi bir iz bırakmadığından hastalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. İyileşme süresi abdominal histerektomiye göre daha kısadır. Abdominal ve laparoskopik histerektomiye göre daha az komplikasyona sebep olmaktadır.

  Vajinal Histerektomi Neden Yapılır?

  Vajinal histerektomi, vajinanın üst bölgesine açılan bir kesiden rahmin ve gerektiği durumlarda rahim ağzının da alınması için yapılan, gelişmiş bir operasyondur. Vajinal histerektomi sayesinde, karın bölgesine geniş bir kesi atılmasına gerek kalmadan rahmi almak mümkündür. Böylece rahmi ilgilendiren ciddi hastalıklar tedavi edilebilir ve bireyin genel sağlık durumu, modern tıbbi imkanlar dahilinde güvence altına alınabilir.

  Vajinal Histerektomi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Vajinal histerektomi şu gibi durumlarda yapılabilir:

  • Rahim sarkması.
  • Rahim kanseri.
  • Anormal kanamalar.
  • Rahim ağzı kanseri.
  • Rahim kanseri.
  • Yumurtalık kanseri.
  • Rahimde çikolata kisti bulunması.
  • Rahim miyomlarının ciddi şikayetlere sahip olması.

  Vajinal histerektomi ameliyatı bahsi geçen durumlarda uygulanabilmektedir.

  Vajinal Histerektomi Ağrılı Mıdır?

  Vajinal histerektomi ameliyatı ağrılı değildir. Bu ameliyat öncesinde hastaya özel bir anestezi işlemi yapılır. Böylece hastalar ameliyat sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi deneyimlemezler.

  Vajina Histerektominin Avantajları Nelerdir?

  Vajinal histerektominin en önemli avantajı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha konforlu ve kısa olmasıdır. Bu ameliyat, vajina üzerine atılan minimal bir kesi yardımıyla yapılır. Bu sayede hastalar çok daha hızlı iyileşirler. Aynı zamanda bu ameliyat sonrası karın gibi bölgelerde dikiş izi kalmaz, ameliyat sonrası enfeksiyon riski de son derece düşüktür.

  Vajinal Histerektomi Ne Kadar Sürer?

  Vajinal histerektomi ameliyatı genellikle 1 saat içerisinde tamamlanır. Bununla birlikte, histerektomi ameliyatının hangi kapsamda yapıldığına göre ameliyatın süresi değişiklik gösterebilir. Doktorunuz size özel bir ameliyat planlaması yapacak ve vajinal histerektominin süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Vajinal Histerektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Vajinal histerektomi öncesinde hastaya lokal veya genel anestezi işlemi uygulanır. Böylece hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez. Ameliyat sırasında, vajinanın üst bölgesine son derece küçük bir cerrahi kesi uygulanır. Daha sonra ise bu kesi yardımıyla rahme ulaşılır ve rahmin ilgili bölgeleri alınır. Rahim alındıktan sonra ameliyatın ilk aşamasında açılan kesi, özel estetik dikiş uygulamaları ile kapatılır. Böylece vajinal histerektomi ameliyatı başarı ile tamamlanmış olur.

  Vajinal Histerektomi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Vajinal histerektomi ameliyatı sonrası iyileşme süreci, laparoskopik veya açık rahim alma ameliyatlarınınkine kıyasla çok daha kısadır. Hastalar genelde 10 gün içerisinde büyük oranda iyileşirler. Ancak yine de bu süreçte ağırlık kaldırmamaları, ağır işler yapmamaları, spor yapmamaları ve düzenli olarak dinlenmeleri tavsiye edilir. Aynı şekilde tam iyileşme gerçekleşene kadar cinsel ilişkiye girmeleri de tavsiye edilmez.

  Ankara Vajinal Histerektomi Fiyatları 2024

  Ankara vajinal histerektomi fiyatları ve vajinal rahim alma ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button