Kızlık Zarı Dikimi Ankara

  Kızlık zarı dikimi Ankara, çeşitli sebeplerden zarar görmüş olabilecek kızlık zarının, geçici veya kalıcı suretle onarılması amacıyla gerçekleştirilen, özel bir uygulamadır. Kızlık zarı, tıp dilinde hymen olarak bilinen ve vajinanın giriş kısmında yer alan, ince bir deri dokusudur. Bazı kültürlerde, bu dokuya ‘’bekaret’’ temsiliyeti gibi sosyokültürel anlamlar yüklenmiştir. Ancak kızlık zarının, yani hymenin biyolojik olarak tek görevi vajinayı ve dişi üreme organlarını, hastalıklara yol açabilecek dış tehditlere karşı korumaktır.

  Bahsi geçen doku, başta çeşitli egzersiz faaliyetleri, trafik kazaları, mastürbasyon ve cinsel ilişki olmak üzere bölgede basınç oluşturan herhangi bir durum sırasında yırtılabilir. Bu yırtılma ile birlikte genellikle hafif miktarda bir kanama ve ağrı ortaya çıkar. Kızlık zarı dikimi, bahsi geçen etmenler sebebiyle zarar gören kızlık zarlarını onarmak için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?’’, ‘’Geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?’’ ve ‘’Kızlık zarı bozulması belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı onarımı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının çeşitli teknikler kullanılarak, ağrısız bir şekilde onarılması amacıyla yapılan işlemdir. Kızlık zarı onarımı olarak da bilinen kızlık zarı dikimi, geçici veya kalıcı bir şekilde yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde kızlık zarı, dikim işleminden sonraki bir hafta boyunca bütünlüğünü korur. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise dikim gerçekleştikten sonra kızlık zarı, yeniden yırtılana kadar bütünlüğünü korumaktadır. 

  Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi, herhangi bir nedenden yırtılmış veya zarar görmüş olan kızlık zarının onarılabilmesi amacıyla yapılır. Bu işlem dahilinde kızlık zarını geçici veya kalıcı olarak onarmak mümkün olmaktadır.

  Kızlık Zarı Yırtılma Nedenleri Nelerdir?

  Kızlık zarı bozulma nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Egzersiz faaliyetleri ve çeşitli sportif aktiviteler.
  • Trafik kazası.
  • Fiziksel travmalar.
  • Cinsel ilişki.
  • Mastürbasyon sırasında veya bir tıbbi müdahale sırasında vajina içerisine yabancı cisim sokulması.
  • Bir tıbbi tedavi kapsamında kızlık zarına kesi uygulanması.

  Kızlık zarı delinme nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Halk arasında sanılanın aksine kızlık zarı yalnızca cinsel ilişki sırasında yırtılmaz, farklı nedenlerden de yırtılması mümkündür.

  Kızlık Zarı Yırtılma Belirtileri Nelerdir?

  Kızlık zarı bozulma belirtileri arasında hafif bir kanama ve ağrı hissi yer almaktadır. Bununla birlikte bu belirtiler her bireyde ortaya çıkmayabilir. Eğer cinsel ilişki sırasında yeterli vajinal ıslanma gerçekleşirse kanama gerçekleşmeyebilir veya çok az miktarda görülebilir. Aynı şekilde kanamanın miktarı ve meydana gelip gelmeyeceği, kızlık zarı üzerindeki damar yapılanmasına göre de değişiklik gösterebilir. Kızlık zarının yırtıldığından şüphe eden bireyler kızlık zarı muayenesi yaptırabilir ve kızlık zarlarının bütünlükleri hakkında kesin bir bilgi edinebilirler.

  Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılabilir?

  Kızlık zarı dikimi 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılır. Daha genç yaştaki bireylere bu gibi uygulamalar yapılması önerilmez. Reşit olan bireyler ise diledikleri zaman uygulamayı gerçekleştiren bir doktor ile iletişime geçebilir ve kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

  Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi?

  Kızlık zarı dikimi, her cerrahi ve medikal uygulama gibi hastanın haklarını koruyabilmek adına kayıt altına alınır. Ancak bu kayıtlar hastanede tutulurlar ve bireyin izni olmadan kimsenin bu kayıtlara ulaşması mümkün değildir. Kişinin yakın aile üyeleri veya eşi bile izinsiz bir şekilde bu kayıtlara ulaşamaz. Doktorun veya hastanenin bu kayıtları başka birileri ile, hastanın izni olmadan paylaşması suçtur.

  Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

  Kızlık zarı dikimi daha önce de bahsettiğimiz gibi iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı dikimidir ve genellikle 10 dakika kadar sürmektedir. Diğeri ise kalıcı kızlık zarı dikimidir ve çoğunlukla 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi iki farklı teknikle yapılabilir. Her iki teknikte de kızlık zarını meydana getiren dokular onarılır ve sabitlenir. Böylece kızlık zarı yeniden bütünlük kazanır, yırtıldığında ise yeniden kanamaya neden olur. Bununla birlikte geçici kızlık zarı dikiminde yapılan onarım çalışması, yaklaşık 1 hafta kadar bütünlüğünü korur. Eğer bu süreçte yırtılmazsa kendiliğinden bütünlüğünü kaybeder. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise böyle bir süre sınırı yoktur. Onarılan kızlık zarı yıllarca o şekilde kalabilir ve ileri bir tarihte yırtılırsa yeniden kanamaya neden olabilir. Kızlık zarı dikimi sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi deneyimlenmez. İşlem öncesinde gerekirse özel anestezi işlemlerine başvurulur.

  Kızlık Zarı Dikimi Kaç Günde İyileşir?

  Kızlık zarı dikimi yaptıran bireyler genelde 1 saat içerisinde taburcu olurlar. Geçici kızlık zarı dikimi yaptıran bireyler 1 hafta içerisinde ilişkiye girerlerse yeniden kanama görülür. Ancak bir haftadan sonra kızlık zarı kendi kendine bozulabilir. Kalıcı kızlık zarında ise iyileşme süresi yaklaşık 7 ila 10 gündür. 

  Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

  Ankara kızlık zarı dikimi fiyatları ve kızlık zarı onarımı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button