Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

  Kızlık zarı muayenesi Ankara, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek amacıyla yapılan, özel bir muayene uygulamasıdır. Vajinanın giriş kısmında, halk arasında kızlık zarı, tıp dilinde ise hymen olarak bilinen deri dokusu yer alır. Bu doku fiziksel aktivite, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, mastürbasyon veya cinsel ilişki sırasında zarar görebilir, yırtılabilir. Vajinayı, dışarıdan gelebilecek bakteri ve virüsler gibi zararlı mikroorganizmalara karşı korumak haricinde herhangi bir biyolojik görevi yoktur. Ancak bazı toplumlarda kızlık zarının bütünlüğü bireyin ‘’bekaretini’’ temsil etmektedir.

  Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarlarının bütünlüğünü merak eden, reşit bireylere uygulanır. Bu uygulama sonrasında eğer kızlık zarının zarar gördüğü tespit edilirse birey, talep dahilinde geçici kızlık zarı dikimi veya kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırabilir. Kızlık zarı muayenesi, yalnızca bu uygulamaya rızası olan bireylere yapılabilir, bu gibi uygulamaların kişinin hür iradesi ve rızası dışında yapılması suçtur. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi sonrası kızlık zarı dikimi yaptırılabilir mi?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının zarar görüp görmediğini kontrol etmek amacıyla, bireyin rızası dahilinde yapılan, özel bir muayene işlemidir. Bu işlem sayesinde birey kızlık zarının bütünlüğü hakkında bilgi edinebilir ve dilediği takdirde kızlık zarı dikimi gibi işlemler talep edebilir. Kızlık zarı muayenesi ağrısız bir şekilde yapılır. Eğer kızlık zarında bir yırtılma veya bozulma yoksa kızlık zarı muayenesi sırasında zara zarar verilmez.

  Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek için yapılır. Kızlık zarı son derece ince bir yapıya sahiptir. Çeşitli nedenler sebebiyle yırtılması mümkündür. Bazı fiziksel egzersizler, trafik kazaları, ağırlık kaldırma ve benzer durumlar kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Aynı şekilde vajina içerisine yabancı cisim sokmak veya cinsel ilişkide bulunmak da kızlık zarının yırtılmasıyla sonuçlanabilir. Ancak bazı durumlarda birey kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığından emin olamayabilir. Çünkü her yırtılma sonrasında kanama görülmez. Kızlık zarı muayenesi bireyin, kızlık zarının bütünlüğü hakkında kesin bir bilgi edinmesi amacıyla yapılır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Kimlere Yapılabilir?

  Kızlık zarı muayenesi 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılır. Daha küçük yaştaki bireylere yapılması uygun değildir. Aynı şekilde bu gibi uygulamalarda bireyin işlem için rıza vermesi de çok önemlidir. Kızlık zarı muayenesi gibi uygulamaların rıza dışı gerçekleştirilmesi suçtur ve Türk Ceza Kanunu çerçevesinde çeşitli cezalara tabiidir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar Sürer?

  Kızlık zarı muayenesi yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanır. Bu uygulama son derece hızlı bir şekilde, herhangi bir ağrıya neden olmadan gerçekleşir. Kızlık zarı muayenesine kızlık zarı dikimi de eşlik ediyorsa uygulama yaklaşık yarım saat kadar sürebilir. Doktorunuz konu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer Mi?

  Kızlık zarı muayenesi, diğer tüm tıbbi müdahaleler ve muayeneler gibi kayıt altına alınır. Ancak bu kayıtlar hastanın kendisi hariç kimse ile paylaşılmaz. Hastanın aile üyeleri veya eşi dahi, hastanın talebi olmadan hastane kayıtlarına ulaşamaz. Bu kayıtlar daha sonra gerektiğinde hastanın özlük haklarını koruyabilmek amacıyla, yasal zorunluluk sebebiyle tutulurlar.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi kadın doğum uzmanları tarafından, özel muayenehanelerde veya kliniklerde gerçekleştirilebilir. Bu uygulama mutlaka alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde vajinal enfeksiyonlar veya yırtılmamış olan kızlık zarının zarar görmesi gibi durumlar meydana gelebilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi son derece basit bir işlemdir. Bu işlem öncesinde hasta özel bir önlük giyer ve muayene masasına uzanır. Daha sonra ise doktor eldiven kullanarak genital bölge üzerinde çeşitli incelemeler yapar. Bu inceleme son bulduktan sonra ise bireyi kızlık zarının bütünlüğü hakkında bilgilendirir. Böylece uygulama son bulmuş olur. Kızlık zarı muayenesi sonrası isteyen bireyler kızlık zarı dikimi de yaptırabilirler.

  Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2023

  Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button