Çikolata Kisti Tedavisi Ankara

  Çikolata kisti tedavisi Ankara, endometriozis hastalığı sonucu ortaya çıkan ve tıp dilinde endometrioma olarak bilinen kistlerin tedavi edilmesi amacıyla gerçekleştirilen uygulamalardır. Kadınlarda, ergenliğe girilmesi ile birlikte adet döngüsü başlar. Adet döngüsü sırasında rahim duvarı olarak da bilinen endometrium, belli miktarda kalınlaşır ve daha sonra ise doku yıkımı sebebiyle yeniden incelir. Adet kanamaları sırasında, rahim duvarının yıkılan kısmı, bir miktar kanla birlikte vücut dışına atılır. Ancak bazı kişilerde, endometrium dokusu vücuttan dışarı atılmak yerine rahim dışındaki bir yerde kalabilir ve gelişim gösterebilir. Bu durum endometriozis hastalığı olarak bilinir.

  Endometriozis hastası olan bazı kadınlarda, rahim dışında gelişim gösteren rahim duvarı dokusu kistleşebilir. Bunun sonucu olarak ise çikolata kistleri yani endometrioma isimli yapılar oluşabilir. Yazımızın devamında ‘’Endometrioma nedir?’’, ‘’Endometriozis nedir, neden olur, belirtileri nelerdir?’’, ‘’Çikolata kisti ameliyatı ne kadar sürer?’’ ve ‘’Çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çikolata kisti tedavisi ve çikolata kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Çikolata Kisti Nedir?

  Çikolata kisti, rahim duvarı dokusunun rahim dışında gelişim göstermesi ve kistleşmesi sonucu oluşan, içerisinde yer alan sıvının fiziksel özellikleri nedeniyle halk arasında çikolata kisti olarak bilinen yapıdır. Bu yapı, tıp dilinde endometrioma olarak isimlendirilir. Endometriozis isimli hastalık nedeniyle oluşan endometiromalar (çikolata kistleri) özellikle de ilerleyen dönemlerde bireyin günlük yaşamını ve genel sağlığını ciddi ölçüde etkileyen şikayetlere neden olabilirler. Bu kistler, açık çikolata kisti ameliyatı veya kapalı çikolata kisti ameliyatı (laparoskopi ile çikolata kisti ameliyatı) ile alınabilir, böylece bireyin şikayetlerine son verilebilir.

  Çikolata Kisti Neden Olur?

  Çikolata kistleri, rahim duvarı olarak bilinen dokunun rahim dışında gelişim göstermesi ile karakterize olan endometriozis hastalığı sebebiyle meydana gelir. Çikolata kisti olan her birey aynı zamanda endometriozis hastasıdır. Ancak endometriozis hastalarının tamamında çikolata kisti görülmeyebilir. Çikolata kistlerine yol açan endometriozis hastalığının genetik etmenler sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bununla birlikte rahim ve rahim çevresinde yer alan dokulardaki yapısal bozukluklar da çikolata kisti riskini arttırabilmektedir.

  Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Çikolata kisti belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Normalden daha ağrılı adet kanamaları.
  • Adet düzensizliği.
  • Karın ve bel bölgesinde yoğunlaşan ağrı hissi.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi.
  • Gebe kalmakta güçlük, kısırlık.

  Çikolata kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Çikolata kistleri bazı kişilerde, özellikle de erken dönemlerde herhangi bir belirtiye yol açmaz. İlerleyen dönemlerde ise birey, yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtileri deneyimlemeye başlayabilir.

  Çikolata Kisti Tehlikeli Midir?

  Çikolata kisti çoğu zaman bireyin hayatını tehdit eden bir durum değildir veya böyle bir duruma yol açmaz. Ancak bazı kişilerde, çikolata kistinin çeperinde kötü huylu hücre oluşumları görülebilir. Bu yüzden çikolata kisti olan bireyler düzenli aralıklarla bir kadın doğum uzmanıyla görüşmelidirler. Böylece bahsi geçen riskler değerlendirilebilir ve gerekli durumlarda erkenden tedavi işlemlerine başlanabilir.

  Çikolata Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

  Çikolata kisti kendiliğinden düşmez, küçülmez veya yok olmaz. Çikolata kistleri, rahmin hemen dışında yer alırlar ve cerrahi müdahale ile alınmadıkları takdirde orada kalmaya devam ederler. Bu yüzden çikolata kistine sahip olan ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz şikayetleri deneyimleyen bireylere, tedavi uygulamalarının mümkün olabilmesi için bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşmesi tavsiye edilir.

  Çikolata Kisti Nasıl Teşhis Edilir?

  Çikolata kistlerinin teşhis sürecinde kullanılan üç temel uygulama vardır. Bunlardan ilki hata öyküsü almadır. Bu işlem sırasında doktor hastanın şikayetleri, ailesinin hastalık geçmişi ve bireyin kendi hastalık geçmişi hakkında sorular sorar. Daha sonra ise aldığı cevaplar doğrultusunda daha gelişmiş uygulamalara başvurur. Bu uygulamalar arasında çeşitli kan testleri ve ultrasonografi gibi görüntüleme uygulamaları yer alır. Böylece çikolata kistleri teşhis edilebilir ve araştırılabilir.

  Çikolata Kisti Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Çikolata kisti tedavisi, çoğu zaman özel bir tedavi uygulaması gerektirmez. Yani hastanın, belli aralıklarla bir kadın doğum uzmanı ile görüşmesi yeterlidir. Bununla birlikte, hastalığın ciddi şikayetlere yol açtığı kişilerde çikolata kisti ameliyatı gerçekleştirilir. Böylece çikolata kistleri vücuttan alınabilir ve bahsi geçen şikayetler ortadan kaldırılabilir.

  Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Çikolata kisti ameliyatı, açık veya kapalı cerrahi teknikler kullanılarak, jinekoloji doktorları tarafından gerçekleştirilir. Her iki teknikte de hastaya ameliyat öncesinde anestezi uygulaması yapılır, böylece ameliyat sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duyulmaz. Çikolata kisti ameliyatı sırasında, özel cerrahi kesiler yardımı ile kistin bulunduğu bölgeye ulaşılır. Daha sonra ise kist bu bölgeden alınır. Açılan kesiler özel dikiş yöntemleri ile kapatılır ve ameliyat sonlanır. Kapalı teknikler ile yapılan çikolata kisti ameliyatları çok daha avantajlıdır. Çikolata kisti ameliyatı genelde bir buçuk saat kadar sürer ancak bazı durumlarda ameliyat üç saate kadar uzayabilir. 

  Ankara Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara çikolata kisti tedavisi fiyatları ve endometriozis tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Doktora Sorun!
  Call Now Button