Laparoskopik Tüp Açma Ameliyatı Ankara

  Laparoskopik tüp açma ameliyatı Ankara, kapalı cerrahi yöntemler kullanılarak, daha önce bağlanmış olan fallop tüplerinin açılması amacıyla yapılan operasyondur. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi amacıyla tercih edilen pek çok doğum kontrol yöntemi vardır. Bu doğum kontrol yöntemlerinden en avantajlı olanlarından biri de kapalı tüp bağlama ameliyatıdır. Bu uygulama sayesinde fallop tüpleri bağlanabilir ve yumurta hücresi ile sperm hücresinin buluşması önlenebilir. Daha önce bu ameliyat ile tüplerini bağlatmış olan bireyler laparoskopik tüp açma ameliyatı sayesinde tüplerini yeniden açtırabilirler.

  Böylece yeniden doğurganlık fonksiyonu kazanabilirler. Laparoskopik tüp açma ameliyatı halk arasında kapalı tüp açma ameliyatı olarak da bilinir. Yazımızın devamında ‘’Kapalı tüp açma ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı tüp açma ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Laparoskopik tüp açma ameliyatı riskli midir?’’ ve ‘’Laparoskopik tüp açma ameliyatı kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara laparoskopik tüp açma ameliyatı ve benzer operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Laparoskopik Tüp Açma Ameliyatı Nedir?

  Laparoskopik tüp açma ameliyatı, daha önce bağlanmış olan tüplerin, kapalı cerrahi yöntemler kullanılarak açılması amacıyla gerçekleştirilen operasyondur. Laparoskopik tüp açma ameliyatı halk arasında kapalı tüp açma ameliyatı ismiyle de bilinir. Bu operasyon sayesinde, tüp ligasyonu sırasında, istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla kapatılmış olan fallop tüpleri yeniden açılır. Böylece sperm hücreleri yumurta hücrelerini dölleyebilir ve birey gebe kalabilir.

  Tüp Bağlama Ameliyatı Nedir?

  Tüp bağlama ameliyatı, tıp dilinde tüp ligasyonu olarak bilinen ve fallop tüplerinin bağlanması amacıyla yapılan, özel bir operasyondur. Bu operasyonun asıl yapılma amacı istenmeyen gebelikleri önlemektir. Doğum kontrol yöntemleri arasında en güvenli ve en başarılı sonuç veren uygulamalardan biridir. Öyle ki istenmeyen gebelikleri %99,98 oranına kadar önleyebilmektedir. Üstelik uzun vadede diğer doğum kontrol yöntemlerine kıyasla daha hesaplıdır. Tüp bağlama ameliyatı ile bağlanan fallop tüpleri, birey daha sonrasında hamile kalmak istediği zaman laparoskopik tüp açma ameliyatı ile yeniden açılabilir.

  Laparoskopik Tüp Açma Ameliyatı Neden Yapılır?

  Laparoskopik tüp açma ameliyatı, kapalı tüp bağlama ameliyatı ile bağlanan tüplerin yeniden açılması ve bireyin doğurganlık fonksiyonunu yeniden kazanması için yapılır. 

  Tüp Bağlama Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mı?

  Tüp bağlama ameliyatı sonrası hamile kalmak mümkündür. Tüm bağlama ameliyatı ile bağlanan fallop tüpleri, daha sonra talep dahilinde yeni bir operasyonla açılabilir. Fallop tüplerinin açılması ile birlikte sperm hücrelerinin ve yumurta hücrelerinin buluşması sağlanabilir. Yani daha önce tüp bağlama ameliyatı yaptırmış olan bireyler, laparoskopik tüp açma ameliyatı sonrasında güvenli bir şekilde, yeniden hamile kalabilirler.

  Laparoskopik Tüp Açma Ameliyatı Tehlikeli Mi?

  Laparoskopik tüp açma ameliyatı, özel kapalı ameliyat teknikleri ile yapılır. Bu operasyon steril ameliyathane koşullarında, uzman bir kadın hastalıkları cerrahı tarafından gerçekleştirilir. Bu yüzden pek çok sağlık riski ve komplikasyon önlenebilir. Ancak bu operasyon alanında uzman olmayan biri tarafından, ideal olmayan koşullarda gerçekleştirilirse ameliyat sonrası enfeksiyon veya fallop tüplerinde kalıcı hasar gibi sorunlar meydana gelebilir.

  Laparoskopik Tüp Açma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Laparoskopik tüp açma ameliyatı genellikle 60 ila 90 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak ameliyat sırasında tercih edilen anestezi uygulamasına ve ameliyatın detaylarına göre bu süre bir miktar değişiklik gösterebilir. Doktorunuz kapalı tüp açma ameliyatının süresi hakkında daha detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  Laparoskopik Tüp Açma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik tüp açma ameliyatı, genel anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında yapılır. Böylece ameliyat sırasında hasta ağrı hissetmez. Aynı şekilde enfeksiyon riski de önemli ölçüde önlenmiş olur. Bu ameliyat sırasında hastanın karın bölgesinde üç adet, son derece küçük kesiler uygulanır. Boyutları çoğu zaman 1 santimetreden bile küçük olan bu kesiler yardımı ile hastanın fallop tüplerine bir mikro kamera ve özel cerrahi araçlar yönlendirilir. Daha sonra ise bu kameradan gelen anlık görüntüler izlenerek fallop tüpleri açılır. Böylece ameliyat başarı ile tamamlanmış olur. Laparoskopik tüp açma ameliyatı yaptıran hastalar ya aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilirler. Yaklaşık 1 hafta içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler.

  Ankara Laparoskopik Tüp Açma Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara laparoskopik tüp açma ameliyatı fiyatları ve kapalı tüp açma ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button