Histeroskopi Ankara

  Histeroskopi Ankara, kadın hastalıklarının, kapalı girişimsel yöntemler kullanılarak teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi amacıyla yapılan, özel bir uygulamadır. Rahim vücut içerisinde yer alır ve dolayısıyla gözlemlenmesi, vücut dışında yer alan organlara veya uzuvlara kıyasla daha zordur. Bununla birlikte modern tıbbi imkanlar dahilinde rahmi incelemek, rahimle ilgili hastalıkları teşhis ve tedavi etmek mümkün olmaktadır.

  Bu uygulamalar sayesinde rahim kaynaklı kısırlık problemleri araştırılabilir, rahimde yer alan miyomlar ve polipler teşhis edilebilir. Böylece bireyin hayatını ciddi ölçüde etkileyen hastalıklar teşhis ve tedavi edilebilir. Histeroskopi uygulaması da bu amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen, gelişmiş bir tanılama ve tedavi uygulamasıdır. Histeroskopi, gerek duyulduğu takdirde her yaştan kadına uygulanabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Histeroskopi ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Histeroskopi ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Histeroskopi ağrılı mıdır?’’ ve ‘’Histeroskopi sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara histeroskopi uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Histeroskopi Nedir?

  Histeroskopi, vajinal yolla gerçekleştirilen, rahmi ve benzer organları incelemek, bu organları ilgilendiren hastalıkları teşhis ve tedavi etmek amacıyla yapılan uygulamadır. Histeroskopi uygulaması ile yapılan teşhis çalışmaları, uygulamanın sunduğu detaylı görüntüleme imkanı nedeniyle çok daha başarılıdır. Bu uygulama ile gerçekleştirilen tedaviler ise işlemlerin tamamen vajina içerisinden, karın bölgesine kesi atılmaya gerek kalmaması nedeniyle çok daha avantajlıdır. Histeroskopi uygulaması adet düzensizliğinin ve kısırlığın nedenlerini araştırmak; polipleri, miyomları ve rahim içi yapışıklık gibi rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Aynı şekilde rahimde bulunan yapısal problemleri gidermek ve içeride kalan spiral gibi yabancı maddeleri çıkarmak için de tercih edilebilmektedir.

  Histeroskopi Neden Yapılır?

  Histeroskopi uygulamasının yapılma amaçları genel olarak iki farklı kategori altında toplanır. Bunlardan ilki tanılama ve teşhistir. Histeroskopi uygulaması, çeşitli kadın hastalıklarını teşhis etmek, bu hastalıkların ne derece ilerlediğini gözlemlemek ve nedeni bilinmeyen şikayetlerin kaynağını araştırmak için yapılır. Bununla birlikte histeroskopi uygulaması, bahsi geçen rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılabilmektedir. Mesela histeroskopi ameliyatı sayesinde, rahimde bulunan polipler veya miyomlar alınabilir. 

  Histeroskopi Türleri Nelerdir?

  Histeroskopi uygulamasının iki farklı çeşidi vardır. Bunlardan ilki ofis histeroskopi ismiyle bilinir. Ofis histeroskopi, dişi üreme sistemini ilgilendiren hastalıkları teşhis etmek, bu hastalıkların ilerleme durumunu değerlendirmek ve bölgedeki organların durumunu incelemek amacıyla yapılır. Diğer histeroskopi türü ise operatif histeroskopidir. Operatif histeroskopi halk arasında histeroskopi ameliyatı olarak bilinir ve tedavi amacıyla yapılır. Ofis histeroskopi gibi tanılama uygulamaları ile teşhis edilen hastalıklar, operatif histeroskopi sayesinde tedavi edilebilir. 

  Histeroskopi Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Histeroskopi ameliyatının avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Histeroskopi ameliyatı görece hızlı bir operasyondur.
  • Histeroskopi ameliyatının iyileşme süresi çok daha kısadır.
  • Histeroskopi ameliyatı sonrasında karın veya göbek bölgesinde, açık ameliyatlarda görülen dikiş izleri olmaz.
  • Histeroskopi ameliyatı sonrası enfeksiyon riski, benzer kapalı ameliyatlara veya açık ameliyatlara kıyasla daha azdır.
  • Histeroskopi ameliyatı sonrasında ağrı şikayeti daha azdır.
  • Histeroskopi ameliyatı sonrası hastanede kalış süresi daha azdır.

  Histeroskopinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Histeroskopi Ne Kadar Sürer?

  Hastalıkları tanılama veya araştırma amacıyla yapılan ofis histeroskopi yaklaşık 5 dakika içerisinde tamamlanır. Bu uygulama sırasında herhangi bir tedavi işlemine başvurulmadığı için son derece kısa sürmektedir.

  Histeroskopi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Hastalıkları tedavi etmek amacıyla yapılan histeroskopi ameliyatı yaklaşık 20 ila 30 dakika içerisinde tamamlanır. Bu uygulama sırasında, planlanan tedavinin detaylarına göre hastaya anestezi uygulanır. Aynı zamanda birtakım cerrahi işlemler gerçekleştirilir. Bu yüzden histeroskopi ameliyatı, ofis histeroskopiden daha uzun sürer.

  Histeroskopi Ağrılı Mıdır?

  Histeroskopi uygulaması, türüne ve yapılma amacına göre belli miktarlarda ağrı hissine yol açabilir. Bu yüzden genellikle hastaya histeroskopi öncesi anestezi uygulanır. Tanılama amacıyla yapılan ofis histeroskopi çoğu zaman ağrısız bir işlemdir. Ancak ağrı eşiği düşük olan hastalar için ofis histeroskopi öncesinde de anestezi uygulaması gerçekleştirilebilir.

  Histeroskopi Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi uygulamasının ilk aşamasında, eğer planlanmışsa hastaya anestezi işlemi uygulanır. Böylece hasta gerçekleştirilen gözlem ve tedavi çalışmaları sırasında ağrı hissi duymaz. Histeroskopi uygulaması sırasında rahim içerisine özel bir kamera yönlendirilir. Bu kamera sayesinde vajinal kanal, rahim ağzı ve rahim detaylı olarak incelenir. Aynı şekilde fallop tüplerinin giriş bölgeleri de gözlemlenebilir. Böylece bu bölgelerde yer alan yapısal bozukluklar ve hastalıklar teşhis edilir, hastanın sahip olduğu şikayetlerin kaynakları araştırılır. Histeroskopi ile yapılan tedaviler sırasında ise özel bir kameraya ek olarak, hassas cerrahi işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlayan cerrahi araçlar da bahsedilen bölgeye yönlendirilir. Böylece planlanan cerrahi işlemler başarı ile gerçekleştirilirmiş olur. Histeroskopi miyom ameliyatı gibi operasyonlar kapsamında gerçekleştirilebilir. Histeroskopi yaptıran hastalar genellikle aynı gün taburcu edilirler. Eğer histeroskopi sırasında bir tedavi çalışması gerçekleştirilmişse hastanın birkaç gün boyunca istirahat etmesi önerilir.

  Ankara Histeroskopi Fiyatları 2024

  Ankara histeroskopi fiyatları ve histeroskopi ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button