İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

  İdrar kaçırma tedavisi Ankara, çeşitli tiplerde ortaya çıkabilen idrar kaçırma sorununu gidermek ve bireyin sosyal hayatında zor anlar yaşamasını önlemek amacıyla gerçekleştirilen tedavi uygulamalarıdır. Dolaşım sistemi kapsamında, kanın böbreklerden süzülmesi ile birtakım atık maddeler elde edilir. Bu maddeler, idrar olarak böbreklerden idrar kesesine iletilir. İdrar kesesinde yeterli miktara ulaştıklarında ise birey sıkışma hissi duyar ve idrara çıkması gerektiğini hisseder. Bazı bireylerde ise bu süreç beklendiği gibi işleyemeyebilir. Aniden meydana gelen idrara çıkma hissi sebebiyle veya kontrol edilemeyen idrara çıkma hissi nedeniyle idrar kaçırma Ankara sorunu görülebilir. Her yaştan ve her cinsiyetten bireyde görülebilen bu durum, bireyin sosyal yaşamında ve çalışma hayatında çeşitli olumsuzluklar deneyimlemesine neden olabilir. Bu yüzden idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlara en yakın zamanda bir kadın doğum doktoru ile iletişime geçmeleri tavsiye edilir. Yazımızın devamında ‘’İdrar kaçırma tedavisi Ankara nasıl yapılır?’’, ‘’İdrar kaçırma çeşitleri nelerdir?’’, ‘’İdrar kaçırma sorunu nasıl geçer?’’ ve ‘’Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara idrar kaçırma tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir?

  İdrar kaçırma, her yaştan bireyde görülebilen, yetişkinlerde ise genellikle kadınlarda meydana gelen bir sorundur. İdrar kaçırma durumunun bazı çeşitleri vardır, bu çeşitlere göre birey idrarını pek çok farklı nedenden tutmakta zorlanabilir ve idrar kaçırma durumu meydana gelebilir. İdrar kaçırma tedavisi bahsi geçen nedenlerin ortadan kaldırılması amacıyla, kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. İdrar kaçırma sorunu tıp dilinde üriner inkontinans ismi ile bilinmektedir.

  İdrar Kaçırma Neden Olur?

  Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Zorlu veya çoğul doğumlar sebebiyle pelvik bölgedeki dokuların zarar görmesi sebebiyle kadınlarda idrar kaçırma meydana gelebilir.
  • İlerleyen yaş sebebiyle pelvik bölgedeki dokuların yıpranması sonucu kadınlarda idrar tutamama ve idrar kaçırma sorunu gözlenebilir.
  • Hormon dengesizliği.
  • Bazı sinir sistemi hastalıkları.
  • Diyabet yani şeker hastalığı.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • Mesane tıkanıklıkları veya mesanenin yapısı ile ilgili hastalıklar.
  • Mesane tümörleri.

  İdrar kaçırma nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma rahatsızlığı, oluşma sebebine göre üç farklı grup altında incelenmektedir. İdrar kaçırma tedavisi de bunlara göre değişiklik gösterebilmektedir. İdrar kaçırma türleri şunlardır:

  • Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Sıkışma tipi idrar kaçırma durumlarında mesane, kişinin isteğinden ve kontrolünden bağımsız olarak kasılır. Bu sıkışma hissi ile birlikte aniden tuvalete gitme ihtiyacı oluşur. Sıkışma tipi idrar kaçırma, hastanın sosyal hayatını oldukça stresli bir hale getirebilmektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma en sık şeker hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonları sebebiyle meydana gelmektedir. 
  • Stres Tipi İdrar Kaçırma: Stres tipi idrar kaçırma durumları, mesane kaslarında meydana gelen gevşeme sebebiyle görülürler. Hastalar; gülme, hapşırma, öksürme ve ağırlık kaldırma gibi durumlar sırasında, gevşeyen mesane kasları sebebiyle idrarlarını tutamazlar. Dolayısıyla da idrar kaçırma durumu meydana gelir.
  • Mix Tipi İdrar Kaçırma: Mix tipi idrar kaçırmada hem sıkışma tipi durumlarına hem de stres tipi idrar kaçırma durumlarına yol açan sebepler beraber görülmektedir.

  İdrar kaçırma tipleri bu şekilde sıralanabilir.

  İdrar Kaçırma Kimlerde Görülür?

  İdrar kaçırma her yaştan ve her cinsiyetten bireyin zaman zaman deneyimlediği bir sorundur. Bununla birlikte yetişkin yaşta gerçekleşen idrar kaçırma sorunları genellikle orta yaşlı kadınlarda görülmektedir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara Ne Kadar Sürer?

  İdrar kaçırma tedavisinin süresi, tedavinin hangi uygulama ile yapılacağına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara Nasıl Olur?

  Kadınlarda idrar kaçırma, birçok farklı sebepten ortaya çıkabilen ve kişinin günlük yaşantısını oldukça stresli bir hale getirebilen bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma tedavisi, öncelikle hastanın idrar kaçırmasına sebep olan faktörlerin belirlenmesi ile başlar. Bu da ancak detaylı bir jinekolojik muayene ile mümkün hale gelir. Bu muayene sırasında gerek birtakım testler gerekse de ileri görüntüleme teknikleri kullanılarak hastanın rahatsızlıkları belirlenir. Daha sonra ise belirlenen bu problemlerin ortadan kaldırılmalarına yönelik tedavi planı hazırlanır. İdrar kaçırma tedavisi, hastanın idrar kaçırmasına yol açan problemlere yönelik hazırlanan, kişiye özel bir tedavidir. Bu tedavi sırasında mesane kaslarını güçlendirecek kegel egzersizleri kullanılabilir. İdrar yolu enfeksiyonları ile veya şeker hastalığı ile mücadele için ilaç tedavisi tercih edilebilir. Eğer idrar kaçırma durumu obezite gibi sebeplerden meydana geliyorsa hastaya özel bir beslenme programı hazırlanabilir. Bunlarla birlikte idrar kaçırma durumu, idrar torbasında meydana gelen sarkma yüzünden de oluşabilmektedir. İdrar torbasında meydana gelen sarkmalar cerrahi işlemlerle tedavi edilebilmektedir. Hastanın idrar kaçırma rahatsızlığını çözebilecek en isabetli tedavi şekli, tüm bu saydığımız tedavi yöntemlerinin arasından özenle seçilir.

  Ankara İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara idrar kaçırma tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button