Vajinal Sakrospinöz Ligamentopeksi Ankara

  Vajinal Sakrospinöz Ligamentopeksi Ankara, rahmini aldırmış olan hastalarda rahim ağzının ve vajinanın, bölgede yer alan özel bir bağ dokuya dikilmesi ile yapılan operasyondur. Vajinal sarkmanın pek çok türü vardır. Pelvik bölgede yer alan pek çok organ, ideal konumlarını kaybederek vajinal kanala doğru bir sarkmaya uğrayabilir. Apikal sarkma olarak bilinen durum sırasında bahsi geçen sarkma durumu vajinanın bir bölümünde veya rahim ağzında meydana gelir. Bu rahatsızlığa sahip olan kadınlarda rahim ağzı ve vajinanın üst kısmı, vajina girişine doğru sarkar.

  Bahsi geçen rahatsızlık, daha öncesinde rahmini aldırmış olan kadınlarda vajinal sakrospinöz ligamentopeksi uygulaması ile tedavi edilebilir. Bu tedavi sayesinde sarkmaya uğrayan doku ve organlar, bölgede yer alan sakrospinöz ligament isimli bağ dokusunda dikilebilir ve böylece sabitlenebilirler. Bahsi geçen operasyon, vajina içerisinden gerçekleştirilir, karın bölgesine kesi uygulanmaz. Yazımızın devamında ‘’Vajina sarkması ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Vajina sarkması ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Vajina sarkması ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’, ‘’Vajinal sakrospinöz ligamentopeksi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinal sakrospinöz ligamentopeksi gibi operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Vajinal Sakrospinöz Ligamentopeksi Nedir?

  Vajinal sakrospinöz ligamentopeksi, sarkmaya uğrayan rahim ağzı ve vajinanın, pelvik bölgede yer alan bir bağ dokuya sabitlenmesi ile gerçekleşen operasyondur. Vajinal sarkma, ilerleyen yaşlarda kadınların sıkça karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bireyin cinsel yaşamını ve günlük hayatını önemli derecede etkileyebilir. Bazı kadınlar, rahimlerini aldırdıktan sonra bile bu gibi rahatsızlıkları deneyimlemeye devam edebilirler. VSL olarak bilinen operasyon, vajinanın sarkmaya uğrayan bölümünün ve rahim ağzının sakrospinöz isimli bir ligamente sabitlenmesi ile yapılır. Böylece hastanın şikayetlerine son verilir.

  Vajinal Sakrospinöz Ligamentopeksi Neden Yapılır?

  Vajinal sakrospinöz ligamentopeksi, vajina sarkmasını tedavi etmek ve hastanın vajina sarkmasına bağlı deneyimlediği şikayetleri sonlandırmak amacıyla yapılır.

  Vajina Sarkması Nedir?

  Vajina sarkması, vajinanın üst bölümünün vajinal açıklığa doğru sarkması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Vajinal kanal çevresinde yer alan kas ve bağ dokuların zayıflaması ile birlikte, vajinanın üst bölümü; bazen rahim ağzı ile birlikte aşağı doğru sarkmaya başlar. Bu da bireyin pek çok rahatsız edici şikayet deneyimlemesine neden olur. Vajina sarkması, vajinal sakrospinöz ligamentopeksi uygulaması ile dış bölgeye herhangi bir kesi uygulamadan ortadan kaldırılabilir.

  Vajina Sarkması Neden Olur?

  Vajina sarkması nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Çoğul gebelikler.
  • Birden fazla vajinal doğum yapmak.
  • Yaşlanma.
  • Kronik kabızlık.
  • Kronik öksürük.
  • Huzursuz bağırsak sendromu.
  • Çeşitli pelvik bölge ameliyatları.

  Vajina sarkması nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Vajina Sarkması Belirtileri Nelerdir?

  Vajina sarkması belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Vajina bölgesinde doluluk ve basınç hissi.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
  • Tuvalet alışkanlıklarında değişim ve tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanma.
  • Bel ve sırt ağrıları.
  • Dışarıdan, vajinadan sarkan bir doku parçasının görülmesi.
  • İdrar yapmakta zorlanma.

  Vajina sarkması belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Vajina Sarkması Vajinal Cerrahi Nedir?

  Vajina sarkmasını ortadan kaldırmak için pek çok uygulamaya başvurulabilir. Bu uygulamalar arasında fizik tedavi işlemleri yer alabildiği gibi cerrahi tedaviler de bulunabilir. Bahsi geçen cerrahi tedavilerin bir kısmı vajina içerisinden gerçekleştirilir. Bu yüzden açık ameliyatlara kıyasla çok daha hızlı ve konforlu bir iyileşme sağlanır. Vajina sarkmasında vajinal cerrahi seçenekleri arasında vajinal sakrospinöz ligamentopeksi uygulaması da yer almaktadır.

  Vajina Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajina sarkması tedavisi, hastanın sahip olduğu şikayetlerin detaylarına göre değişebilir. Bazı durumlarda hastalığın ilerlemesini önlemeye ve hastanın şikayetlerini gidermeye yönelik medikal tedaviler tercih edilir. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda ise vajinal cerrahi işlemlerine başvurulur.

  Vajinal Sakrospinöz Ligamentopeksi Nasıl Yapılır?

  Vajinal sakrospinöz ligamentopeksi operasyonu, vajina içerisinden, özel bir anestezi işlemiyle yapılır. Bu operasyon sırasında özel tedavi araçları vajina içerisinden hedef bölgeye yönlendirilir. Daha sonra ise vajinanın üst kısmı ve rahim ağzı, sakrospinöz isimli ligamente bağlanır. Böylece ameliyat başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. Hastalar ameliyat sonrası genellikle aynı gün taburcu olurlar. Bir hafta boyunca düzenli olarak dinlenmeleri ve ağır işler yapmamaları önerilir. Daha sonra ise kademli olarak, doktorlarının da önerisi ile günlük yaşamlarına dönebilirler.

  Ankara Vajinal Sakrospinöz Ligamentopeksi

  Ankara vajinal sakrospinöz ligamentopeksi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button