Sezaryen Doğum Ankara

  Sezaryen doğum Ankara, karın ve rahim üzerinde gerçekleşen cerrahi işlemler yardımı ile doğumun gerçekleştiği; genellikle normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda tercih edilen doğum şeklidir. Neredeyse 20. yüzyılın başlarına kadar doğum olayı yalnızca normal doğum olarak da bilinen vajinal doğum ile meydana gelmekteydi. Bu da anne adayının veya bebeğin sahip olduğu sağlık sorunları sebebiyle kimi zamanlarda; anne adayının, bebeğin veya ikisinin birden kaybı ile sonuçlanabilmekteydi. Sezaryen doğumun bulunması ve yaygınlaşması ile birlikte ise bahsi geçen durumların önlenmesi mümkün olmuştur.

  Sezaryen doğum, genellikle normal doğumun mümkün olmadığı veya çeşitli sağlık riskleri sebebiyle önerilmediği durumlarda tercih edilmektedir. Anestezi altında ve normal doğuma kıyasla çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilen sezaryen doğum, günümüzde gelişen teknoloji ve tıp bilimi sayesinde son derece güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Sezaryen doğum nasıl olur?’’, ‘’Sezaryen doğum ne kadar sürer?’’, ‘’Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?’’ ve ‘’Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara sezaryen doğum uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir?

  Sezaryen doğum, bebeğin; anestezi altında gerçekleşen çeşitli cerrahi işlemler yardımı ile dünyaya geldiği, özel bir doğum şeklidir. Sezaryen doğum genellikle normal doğumun mümkün olmadığı, uzmanlar tarafından önerilmediği veya anne adayı tarafından tercih edilmediği durumlarda uygulanmaktadır. Sezaryen doğum sayesinde normal şartlarda bebeğin veya anne adayının ciddi şekilde zarar görebileceği, hatta hayatlarının tehlikeye girebileceği durumlarda bile doğumun güvenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanabilir. Bu yüzden sezaryen doğum, tamamen zararlı veya önerilmeyen bir uygulamaymış gibi düşünülmemelidir. Sezaryen doğum uygulaması, az önce bahsetmiş olduğumuz durumlar sebebiyle 20. yüzyıldan itibaren milyonlarca bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesine olanak sağlamıştır.

  Sezaryen Doğum Neden Yapılır?

  Sezaryen doğum şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Bebeğin, rahim içerisinde normal doğuma izin vermeyen bir pozisyonda veya konumda yer alması durumunda doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak.
  • Anne adayının normal doğuma engel teşkil edebilecek bir hastalığı bulunması durumunda doğumun gerçekleşmesini sağlamak.
  • Normal doğumun anne adayının sağlığını riske atması durumunda bebeğin güvenli bir şekilde dünyaya gelmesini sağlamak.
  • Normal doğumun bebeğin sağlığını riske atması durumunda doğumun anne adayının veya bebeğin sağlığını riske atmadan gerçekleşmesini sağlamak.

  Sezaryen doğum bu gibi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilebilir.

  Sezaryen Doğum Kimlere Yapılır?

  Normal doğumun tehlikeli veya riskli kabul edildiği bazı durumlar vardır. Bu gibi durumlara sahip olan gebeliklerde, bebeğin dünyaya gelebilmesi için sezaryen doğum uygulanır. Bununla birlikte bazı durumlarda anne adayının tercihine veya talebine göre de sezaryen doğum gerçekleştirilebilir. 

  Sezaryen Doğum Tehlikeli Mi?

  Sezaryen doğum, ideal şartlar altında gerçekleştirildiğinde oldukça güvenli bir uygulamadır. Bu uygulama çoğu zaman normal doğumun oldukça tehlikeli veya riskli kabul edildiği durumlarda gerçekleştirilmektedir. Yani normal doğumun neden olabileceği riskler düşünüldüğünde, sezaryen doğum sırasında ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar oldukça hafif kalır. Doktorunuzun sezaryen doğumu şiddetle önerdiği durumlarda, tıp bilimine ve doktorunuzun tecrübesine güvenmelisiniz.

  Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü?

  Sezaryen doğum sonrası normal doğum mümkündür. SSVD olarak da bilinen bu uygulama sayesinde sezaryen doğum yapan bireyler, sonrasındaki gebeliklerinde normal doğum ile bebeklerini dünyaya getirebilirler. Yani sezaryen doğum yapması gereken bireyler, sonrasında normal doğum yapamayacakları için endişelenmemelidir.

  Sezaryen Doğum Ağrılı Mı?

  Sezaryen doğum, normal doğumun aksine tamamen ağrısız gerçekleşen bir uygulamadır. Bu uygulama öncesinde hastaya genel anestezi veya spinal anestezi uygulanır. Böylece anne adayı doğum sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymaz.

  Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer?

  Sezaryen doğum uygulaması çoğu zaman 40 ila 60 dakika içerisinde tamamlanabilir. Bazı özel durumlarda bu operasyonun 1,5 saat kadar sürmesi de mümkündür. Doktorunuz sezaryen doğumun süresi gibi konular hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.  

  Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

  Sezaryen doğumda ilk olarak anne adayına anestezi uygulanır. Bu uygulama genel anestezi veya spinal anestezi tekniği ile gerçekleştirilebilir. Daha sonra ise karın bölgesinde yer alan, kesi bölgesi özel teknikler yardımı ile temizlenir. Bölgeye kesi işlemi uygulanır. Önce karın dokuları daha sonra ise rahim, kontrollü cerrahi kesiler ile açılarak bebeğe ulaşılır. Bebeğin dünyaya gelmesi sağlandıktan sonra estetik dikiş işlemleri kullanılarak açılan kesi kapatılır. Bireyler genelde sezaryen doğumdan bir ya da iki gün sonra taburcu edilirler. Taburcu olduktan sonra bir süre yatarak dinlenmeleri ve ağır işler yapmamaları gerekir. 

  Ankara Sezaryen Doğum Fiyatları 2024

  Ankara sezaryen doğum fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button