HPV – Genital Siğil Tedavisi Ankara

  HPV – Genital siğil tedavisi Ankara, HPV virüsünün yol açtığı genital bölge siğillerini ortadan kaldırmak ve genital siğillerin yol açtığı kanama gibi şikayetleri gidermek için yapılan tedavidir. HPV, genellikle cinsel yolla bulaşan ancak farklı şekillerde de bulaşım gösterebilen, yüzlerce farklı tipi olan bir virüstür. HPV enfeksiyonlarının en yaygın belirtisi, genital bölgede siğil oluşumudur. Genital siğil veya kondilom olarak bilinen bu yapılar hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedir.

  Uzun vadede bireyin hayatını zorlaştıran, genital bölgede beğenilmeyen bir görüntü oluşturan ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi etmenler sebebiyle bireyin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen bu yapılar, çeşitli tedaviler ile ortadan kaldırılabilir. Bu tedaviler arasında genital siğil dondurma, genital siğil yakma ve kremle genital siğil tedavisi gibi uygulamalar yer alır. Yazımızın devamında ‘’Lazerle genital siğil tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Genital siğil dondurma nasıl yapılır?’’, ‘’Genital siğiller tekrarlar mı?’’ ve ‘’HPV aşısı nerede yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara HPV tedavisi ve genital siğil tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  HPV Nedir?

  HPV, açılımı Human Papilloma Virüs olan, bazı türleri rahim ağzı kanserine bazı türleri ise genital siğillere neden olan virüstür. 200’den fazla tipi bulunan HPV virüsü, genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. Bulaşım gerçekleştikten sonra aylar boyunca belirti vermeden bireyin vücudunda kalabilmektedir. HPV virüsü, çoğu zaman 2 ila 3 yıl içerisinde, vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından yenilmekte ve vücuttan atılmaktadır. Ancak bazı kişilerde bu süreçte genital siğiller görülebilir. Bazı bireylerde ise HPV virüsü 2-3 yıl içerisinde ortadan kaybolmaz ve rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açar.

  HPV Nasıl Bulaşır?

  HPV genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. Ancak HPV’nin bulaşabilmesi için cinsel ilişki şart değildir. Bireyin cinsel bölgesine temas etmiş kişisel eşyalar da bu virüsü taşıyabilir ve başka bireylere bulaşabilirler. HPV’den korunmanın en iyi yolu, HPV’nin onlarca tehlikeli türüne karşı neredeyse tam koruma sağlayan HPV aşısını yaptırmaktır. Bu aşı hem erkek çocuklarına hem de kız çocuklarına 10 yaşından itibaren yapılabilir.

  Genital Siğil Nedir?

  Genital siğil, tıp dilindeki adı kondilom olan ve bireyin genital bölgesinde meydana gelen yapılardır. Genital siğiller, HPV isimli virüsün bazı türleri nedeniyle ortaya çıkarlar. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilirler. Günümüzde bu siğilleri lazer tedavileri, krem tedavileri ve kriyoterapi uygulamaları ile ortadan kaldırmak mümkündür.

  Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  Genital siğillerin en yaygın belirtisi, penis veya vulva çevresinde meydana gelen, görünüm itibariyle karnabaharı veya et benlerini andıran yapılardır. Bu yapılar hareket sırasında iç çamaşırlarına veya cinsel ilişki sırasında partnerin cildine sürtünebilir. Buna bağlı olarak da ağrı hissine ve kanamaya yol açabilirler. 

  Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

  Genital siğiller, genital siğillerin meydana geldiği bölgeye edilen temas sonucu bulaşırlar. Bahsi geçen bölgede HPV yani human papilloma virüsü yer alır. Bu virüsün başka birine geçmesi ile birlikte genital siğil de bulaşım göstermiş olur.

  Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

  Genital siğillerin zaman içerisinde kendiliğinden kaybolması mümkündür. Çoğu zaman bir tedaviye gerek kalmaksızın bu siğiller ortadan kaybolmaktadır. Bununla birlikte var oldukları süre boyunca bireyin yaşamını ciddi ölçüde zorlaştırırlar, aynı zamanda genital bölgede son derece beğenilmeyen bir görünüme yol açarlar. Bu yüzden genital siğillerin, alanında uzman bir hekim tarafından ortadan kaldırılması önerilir.

  HPV Tehlikeli Mi?

  HPV virüsünün bazı tipleri hem kadınlar hem de erkekler için son derece tehlikelidir. Bu tiplerden bazıları kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise anüs veya boğaz kanserine yol açabilmektedir. Bu yüzden ebeveynlere, çocuklarına erken yaşlarda HPV aşısı yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Kadınlara HPV tedavisi kapsamında, rahim ağzı gibi bölgelerdeki hücreleri kontrol etmek için belli aralıklarla kolposkopi işlemi yapılması gerekebilir. Bu işlem sayesinde rahim ağzı kanseri gibi tehlikeli hastalıklar, henüz ortaya çıkmamışken veya erken dönemlerindeyken fark edilebilir.

  Genital Siğil Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Genital siğil tedavisi süresi, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre değişebilir. Mesela kriyoterapi veya lazer ile yapılan tedaviler çoğu zaman 15 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Krem tedavisi gibi uygulamalar ise haftalarca devam edebilir.

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

  Genital siğil tedavisinde, yaygın bir şekilde kullanılan iki farklı uygulama vardır. Bunlardan ilki lazerle genital siğil tedavisidir. Bu tedavide genital siğiller ısı enerjisi kullanılarak yok edilirler. Bir diğer tedavi tekniği ise kriyoterapi ile genital siğil dondurma olarak bilinir. Bu tedavide de sıvı nitrojen kullanılarak genital siğiller yok edilir, çevre dokulara zarar verilmez. 

  HPV Tedavisi Ankara – Genital Siğil Tedavisi Ankara

  Ankara HPV tedavisi ve genital siğil tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button