Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Ankara

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi Ankara, rahim duvarında meydana gelen anormal kalınlaşmayı gidermek ve olası sağlık risklerini önlemek amacıyla yapılan tedavidir. Tıp dilinde endometrium olarak bilinen rahim duvarı, âdet döngüsünde gerçekleşen süreçlerin bir parçası olarak her ay belli miktarda kalınlaşmaktadır. Kalınlaşan rahim duvarı, gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda parçalanarak bir miktar kanla birlikte vücuttan atılır. Bizler bunu âdet kanaması olarak gözlemleriz. Ancak bazı durumlarda rahim duvarı, bu doğal döngünün etkisi olmadan da kalınlaşmaya başlayabilir. Rahim duvarında meydana gelen bu beklenmeyen kalınlaşma, hastalarda düzensiz âdet kanamaları ve lekelenme benzeri kanamalara yol açabilir.

  Bununla birlikte rahim duvarı kalınlaşması, bazı durumlarda rahim kanseri gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi, rahim duvarında meydana gelen beklenmedik kalınlaşmanın sebebini öğrenmek ve bu durumun hastalarda sebep olduğu şikâyetleri dindirebilmek için gerçekleşir. Rahim duvarı kalınlaşması olan kadınlar, bu tedavi sayesinde sağlıklı bir şekilde günlük yaşamlarına geri dönebilirler. Yazımızın devamında ”Rahim duvarı kalınlaşması nasıl tedavi edilir?”, ”Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri nelerdir?” ve ”Rahim duvarı kalınlaşması tehlikeli mi?’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara rahim duvarı kalınlaşması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

  Rahim duvarı kalınlaşması, rahmi meydana getiren endometrium isimli kas dokusunun herhangi bir doğal döngüye bağlı olmadan kalınlaşması durumudur. Bu durum hastalarca düzensiz ve şiddetli âdet kanamalarına yol açabilir. Bahsettiğimiz belirtiler, hastaların günlük yaşamları sırasında birçok problemle karşı karşıya kalmalarına sebep olabilir. Rahim duvarında kalınlaşma meydana gelen kadınlar, Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı bir hekimle görüşerek tedavi olabilirler.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur?

  Rahim duvarı kalınlaşması birçok sebepten meydana gelebilir. Bu sebeplerin başında hormon düzensizliği yer almaktadır. İnsan vücudunda yer alan her şey gibi rahim de hormonların kontrolü altındadır. Rahmin kalınlaşmasında ve incelmesinde rol oynayan hormonlar, birtakım sebeplere bağlı olarak artış gösterebilir veya azalabilir. Hormonlarda meydana gelen bu düzensizlik, rahim duvarının kalınlaşmasına ve kalınlaşan duvarın yeniden incelememesine sebep olabilir. Özellikle menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda, rahim duvarının incelmesine sebep olan progesteron hormonu azaldığı için rahim duvarı kalınlaşması daha sık gerçekleşebilmektedir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşması birçok sıkıntı verici belirtiye yol açabilmektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, belirtilerin şiddeti de rahimde meydana gelen kalınlaşmanın miktarına göre farklılaşabilmektedir. Hatta, rahim duvarı kalınlaşması bazı hastalarda hiçbir belirtiye sebep olmayabilir. Bu yüzden rutin jinekolojik muayeneler, gizli şekilde ilerleyen hastalıkların teşhis edilebilmesi için çok önemlidir. Rahim duvarı kalınlaşması yaşayan hastaların en sık karşılaştığı belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ağrılı, düzensiz, şiddetli ve normalden uzun âdet kanamaları.
  • Âdet dönemi dışında yaşanan kanamalar, lekelenmeler.

  Rahim duvarı kalınlaşması bazı durumlarda rahim kanseri gibi çok ciddi ve tehlikeli hastalıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden rahim duvarı kalınlaşmasından şüphelenen hastalar bir an önce alanında uzman bir doktorla görüşmelidirler.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Anlaşılır?

  Rahim duvarında meydana gelen kalınlaşmalar, çoğu zaman diğer jinekolojik rahatsızlıklarla benzer belirtilere sebep olurlar. Bu yüzden diğer hastalıklardan ayırt edilmeleri, hastalar için epey zordur. Âdet döneminin normalden uzun olması, bu dönemde yaşanan kanamaların normalden fazla olması ve âdet dönemi dışında kanamaların gerçekleşmesi rahim duvarı kalınlaşmasından şüphelenmek için yeterli olabilir. Ancak rahim duvarı kalınlaşmasının kesin teşhisi ancak alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilebilir. Bu yüzden rahim duvarında kalınlaşma meydana geldiğinden şüphelenen hastalar bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı hekimle görüşmelidirler.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Rahim duvarı kalınlaşması birçok farklı şekilde tedavi edilebilir. Tedavi yöntemi hastanın yaşına, hormon düzenine ve rahim duvarında meydana gelen kalınlaşmanın boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Doktor muayenesi sırasında, rahim duvarının kalınlığı ultrason gibi görüntüleme teknikleri ile ölçülür. Doktor, hastanın şikâyetlerini dikkatlice dinler. Tüm bu tetkiklerden elde ettiği verileri kullanarak hastaya en uygun tedavi planını oluşturur. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi genellikle doktor tarafından belirlenen ilaçlarla gerçekleşmektedir. Ancak bahsi geçen kalınlaşmanın kanser habercisi olduğu düşünüldüğü durumlarda cerrahi operasyonlar da tercih edilebilmektedir. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi kapsamında, gerekirse vajinal histerektomi gibi operasyonlar ile rahim alınabilir. Rahim duvarı kalınlaşması bitkisel tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Bitkisel tedavi gibi alternatif tedavi yöntemleri bilimsel ve güvenilir değillerdir. Bitkisel tedavi için kullanılan maddeler, hastalarda anafilaktik şok gibi ölümcül alerjik reaksiyonlara bile sebep olabilirler. Bu yüzden rahim duvarı kalınlaşması tedavisi için alanında uzman bir doktorla görüşmek gereklidir.

  Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Fiyatları

  Rahim duvarı, normalde vücudun doğal döngüleri kapsamında her ay kalınlaşıp incelebilir. Ancak bazı durumlarda, hormon düzensizliği gibi sebepler rahmin kalınlaşmasına ve geri incelememesine yol açabilir. Rahim duvarı kalınlaşması olarak bildiğimiz bu rahatsızlık, hastalarda düzensiz âdet kanamaları ve âdet dönemi dışında kanama gibi belirtilere sebep olabilir. Bu gibi şikâyetler, rahim duvarı kalınlaşması tedavisi sayesinde ortadan kaldırılabilir ve hastalar sağlıklı bir şekilde günlük yaşantılarına geri dönebilirler. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi, doktor muayenesi sırasında elde edilen bulgular ışığında kişiye özel olarak hazırlanır.  Ankara rahim duvarı kalınlaşması tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button