Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi Ankara

  Kronik pelvik ağrı tedavisi Ankara, göbek deliği altı ile leğen kemiği arasında, 6 aydan uzun süren bir ağrı hissiyle karakterize olan kronik pelvik ağrı sendromunu tedavi etmek amacıyla yapılan uygulamadır. Pelvik bölgede, bireyin yaşamsal faaliyetleri ve üreme sistemi için önemli görevler üstlenen organlar yer alır. Bu bölgede, çeşitli psikolojik ve fizyolojik etmenler sebebiyle, uzun süreler devam eden bir ağrı hissi meydana gelebilir. Bu durum kronik pelvik ağrı sendromu olarak bilinir. Kronik pelvik ağrı sendromu en sık kadınlarda görülmektedir. Bu rahatsızlık sebebiyle deneyimlenen ağrı özellikle de cinsel ilişki sırasında kendini hissettirir, günlük yaşamı da ciddi ölçüde etkiler. Kronik pelvik ağrı tedavisi, ağrının ortaya çıkma nedenine göre çeşitli ilaç tedavileri ve benzer uygulamalar ile yapılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kronik pelvik ağrı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Kronik pelvik ağrı neden olur?’’, ‘’Kronik pelvik ağrı sendromu kimlerde görülür?’’ ve ‘’Kronik pelvik ağrı nasıl geçer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kronik pelvik ağrı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kronik Pelvik Ağrı Nedir?

  Kronik pelvik ağrı, bireyin pelvis bölgesinde 6 aydan uzun süredir devam eden ağrı şikayeti olması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülür. Pelvik fıtık, karın fıtığı ve kronik kabızlık gibi durumlar kronik pelvik ağrının ortaya çıkma riskini arttırabilir. Kronik pelvik ağrı sendromuna sahip olan bireylere, 6 ay veya daha uzun süredir devam eden pelvik ağrı şikayetini sonlandırmak için çeşitli tedaviler uygulanır.

  Kronik Pelvik Ağrı Neden Olur?

  Kronik pelvik ağrı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Huzursuz bağırsak sendromu veya irritabl bağırsak sendromu olarak bilinen rahatsızlık.
  • Kronik kabızlık olarak da bilinen uzun süreli veya sık tekrarlayan kabızlık durumu.
  • Karın fıtığı.
  • Pelvik fıtık.
  • İdrar kesesi iltihaplanması.
  • Üretrol sendrom olarak bilinen ürolojik hastalık.
  • Sinir tuzağı.
  • Sinir sistemini ilgilendiren bir ameliyat sonucu gelişen skar dokusu.

  Kronik pelvik ağrı sendromu nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Kronik Pelvik Ağrı Belirtileri Nelerdir?

  Kronik pelvik ağrının en sık karşılaşılan belirtisi, karnın alt kısmında yani pelvik bölgede sık sık tekrarlayan, şiddetli bir ağrı hissidir. Bu ağrı bireyin günlük yaşamını ciddi ölçüde etkileyecek seviyede olabilir. Birey günlük aktivitelerini bu ağrının varlığına veya şiddetine göre ayarlamaya başlayabilir. Bu durumda kronik pelvik ağrı sendromu, kadın doğum doktorları tarafından yapılan özel uygulamalar ile tedavi edilmelidir.

  Kronik Pelvik Ağrı Sendromu Kimlerde Görülür?

  Kronik pelvik ağrı sendromu genellikle kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Pelvik ağrı hem kadınlarda hem de erkeklerde, her yaşta görülebilen bir şikayettir. Ancak bu ağrının düzenli aralıklarla, sık bir şekilde gerçekleştiği kronik pelvik ağrı sendromu kadınların daha sık karşılaştığı bir rahatsızlıktır. 

  Kronik Pelvik Ağrı Teşhisi Nasıl Olur?

  Kronik pelvik ağrı teşhisi sırasında çeşitli işlemlere başvurulabilir. Bu işlemlerin ilkinde doktor hastanın hastalık geçmişini, şikayetlerini ve ailesinde görülen hastalıkları inceler. Daha sonra ise fiziksel muayeneler gerçekleştirir. Eğer bu uygulamalar tanılama için yetersiz kalırsa ultrason çekimleri, laboratuvar testleri veya laparoskopi uygulaması isteyebilir. Böylece kronik pelvik ağrı teşhis edilebilir ve buna yol açması muhtemel olan rahatsızlıklar değerlendirilebilir.

  Kronik Pelvik Ağrı Sendromu Tehlikeli Mi?

  Kronik pelvik ağrı sendromu çoğu zaman tehlikesizdir. Ancak uzun süredir devam eden pelvik ağrı, ciddi bir kadın hastalığı nedeniyle de ortaya çıkmış olabilir. Bu yüzden bu ağrının ve nedenlerinin değerlendirilmesi gerekir. Eğer doktor tanılama sürecinde ciddi bir hastalık teşhisinde bulunursa hastanın da talepleri doğrultusunda, vakit kaybedilmeden tedavi çalışmalarına başlanabilir.

  Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi Nasıl Olur?

  Kronik pelvik ağrı tedavisi, bu ağrının ortaya çıkma nedenlerine yönelik gerçekleşir. Bu tedavi sırasında genel olarak üç farklı uygulamaya başvurulur. Bunlardan ilki fizik tedavi yöntemleridir. Bu uygulamalar sayesinde pelvik ağrılar azaltılabilir. Bir diğer pelvik ağrı tedavisi ise hastaya çeşitli ilaçların reçete edilmesi ile gerçekleşir. Bu ilaçlar arasında antibiyotikler, ağrı kesiciler veya hormon düzenleyici ilaçlar bulunabilir. Kronik pelvik ağrı tedavisi, bu soruna yol açan rahatsızlıkların laparoskopik teknikler ile cerrahi olarak ortadan kaldırılması ile de yapılabilmektedir.

  Ankara Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi Fiyatları

  Ankara kronik pelvik ağrı sendromu tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Hasan Sarp Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button